Szinte mindenkinek van hivatalos ügye az AHV-val, de csak kevesen látják át az ügyintézést.
Ez bizonytalanságokat okoz. Az alábbiakban válaszokat talál olyan kérdésekre, amelyek gyakorta elhangzanak szemináriumokon, irodánkban és egymás között. Forrás: Beobachter
Aki Svájcban lakik és/vagy itt dolgozik, azt kötelező biztosítási jogviszony fűzi az AHV-hez - kivéve a különleges esetek egy szűk körét. A kereső foglalkozású személyeknek általában a 17. születésnapjukat követő év január elsejétől kell járulékokat fizetniük. A hozzájárulási kötelezettség időszaka szokásosan az AHV-nyugdíj korhatárának elérésével fejeződik be. A kereső foglalkozás nélküli személyek a 20. születésnapjukat követő év január elsejétől kötelesek hozzájárulást fizetni. Az AHV-nek fizetett járulékok mellett kerül sor az IV-nek járó és a jövedelempótlási rendelet (EO) szerinti hozzájárulásokra is.
Eddig minden világos, az AHV-hozzájárulások témája azonban hamar bonyolultabbá válik, amint a gyakorlatban kell foglalkoznunk vele.
Milyen összegű az AHV-nyugdíj?A nyugdíjszámítás alapja az ún. "Skala 44", ami arra utal, hogy optimális esetben az ember 44 évig fizeti a járulékot. Svájcban..........................................éve dolgozom. Tapasztalataink szerint mi magyarok mindössze 4-8 évet dolgozunk itt. Sokan az első hetek és hónapok nehézségei miatt feladják, néhányan pedig itt tervezik a nyugdíjas éveiket is. Ingatlant venni nagyon nehéz, bérelni pedig a majdani és svájci viszonyokhoz képest kevés nyugdíjból nem logikus döntés.
44 év folyamatos munkaviszonyt csak néhányan tudunk felmutatni, ennek oka elsősorban az, hogy 30-35 évesen jövünk ide dolgozni. Ön hány éves volt? ..................... Egyedülállók maximális AHV-nyugdíja évente 28'440 frank. (Svájcban nem sok, ugye? .....................................................................)
Egyedülállók minimális AHV-nyugdíja évente 14'220 frank. Az AHV nyugdíj kiszámítása során tehát a svájci munkaéveit és a bruttó fizetését veszi alapul az illetékes Ausgleichkasse.