DĘBOWY KURIER ŚWIĄTECZNY
Nr 2/2020


FriendsWISHES
Szlachetna  Paczka


Święta tuż, tuż… czas więc na pieczenie świątecznych pierników. Ostatni piątek był dniem, szczególnym w Szkole Podstawowej w Dębowej Górze, gdyż w całym budynku unosił się zapach przypraw korzennych. Dnia 4 grudnia bowiem dzieciaki z oddziału przedszkolnego zgodnie z przedświąteczną tradycją upiekły pyszne świąteczne pierniczki.       Przedszkolaki  wysłuchały historii powstania piernika, a następnie uczestniczyły w przygotowaniu ciasta i wykrawaniu wybranych kształtów pierników: choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków. Następnie słodkie ciasteczka piekły się w szkolnej kuchni pod nadzorem pań kucharek. Po szkole unosił się wspaniały zapach pieczonych pierników, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Upieczone słodkości dzieci udekorowały lukrowymi pisakami i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała a ciasteczka wyszły przepiękne.     Po degustacji pierników  przedszkolaki wraz z paniami postanowiły sprawdzić świąteczną skarpetę, którą wywiesiły dzień wcześniej dla św. Mikołaja. Okazało się, że nie była już pusta… W skarpecie były prezenty dla wszystkich dzieci, które sprawiły im wiele radości.
Mikołajkowe pieczenie
i dekorowanie pierników w oddziale przedszkolnym


Lorem ipsum dolor sit amet, truani consec tetuer adturion piscing elit. Cum sociis natoque tuo penatibus et magnis tredis montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu, pretium quis, sem. Nulla consequat massa quis enim. Donec pede justo, fringilla vel quis enim. Donec quam felis, ultricies nec, pellent eu, pretium quis, sem. Nulla consequat massa quis enim. Cum sociis natoque tuo penatibu. Nulla consequat massa quis enim. Donec pede justo, fringilla vel quis enim. Donec quam felis, ultricies neis natoque tuo penatibu.
FriendsWISHES
Lorem ipsum
Lorem ipsum
Lorem ipsum dolor sit amet, truani consec tetuer adturion piscing elit. Cum sociis natoque tuo penatibus et magnis tredis montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu, pretium quis, sem. Nulla consequat massa quis enim. Donec pede justo, fringilla vel quis enim. Donec quam felis, ultricies nec, pellent eu, pretium quis, sem. Nulla consequat massa quis enim. Cum sociis natoque tuo penatibu. Nulla consequat massa quis enim. Donec pede justo, fringilla vel quis enim. Donec quam felis, ultricies nec, pellent eu, pretium quis, sem. Nulla co
ARGENTYNA -  Argentyńczycy często kolację spożywają przy grillu w ogrodzie. Na wigilijnym stole spotkacie indyka, sałatki, faszerowane pomidory, świąteczny chleb czy np. pieczoną Kozę. Na deser z kolei pudding. O Północy następuje krótka przerwa w Święcie na puszczenie w niebo milionów pesos, w postaci fajerwerków. Sporo Argentyńczyków zamiast sztucznych ogni wybiera papierowe lampiony, które wypuszcza po obiedzie.
FINLANDIA -  w Święta dla Finów najważniejszy jest jeden mieszkaniec Laponii zwanym Świętym Mikołajem. Żyje on na Północ od Koła Podbiegunowego i dostaje miliony listów od ludzi z całego Świata. W tym dniu Finowie, również przekazują sobie historię o Koziołku – Yule, który podobno był bardzo przerażający i prosił ludzi o prezenty, ale sam im żadnych nie dawał. W końcu Mikołaj wziął się za dawanie prezentów i to znacznie szerszej grupie niż jeden Koziołek, jednak jeśli było się niegrzecznym,  dostawało się worek węgla, co dla mieszkańca Finlandii (jednego najbardziej czystego z krajów Świata) to rzeczywiście może być kara. Tradycyjnym wigilijnym jedzeniem na Północy Europy jest owsianka ryżowa i sok śliwkowy.
NOWA ZELANDIA - Nowozelandczycy w Boże Narodzenie mają parady Świętych Mikołajów. Ponieważ w temperatura w grudniu wynosi ok 22 stopni, uczestnicy parady zakładają sandały by móc się trochę ochłodzić. Nowozelandzkie dzieci z kolei zapraszają Mikołaja zostawiając dla niego kawałki ananasa.Na renifery z kolei czekają marchewki. W Nowej Zelandii wielką furorę robią kolędy, które są śpiewane publicznie na ulicach. W kwestiach jedzeniowych rządzi tutaj grill i podawane z niego takie przysmaki jak pieczona szynka, krewetki czy dziczyzna, która nie jest tak łatwo dostępna, jak u nas. Wśród deserów największą popularnością cieszy się Beza Pavlova. Prezenty w Nowej Zelandii dawane są po świątecznym lunchu, a do najpopularniejszych zalicza się „Jandale” – japonki.
Wigilia i święta Bożego Narodzenia tradycje na Świecie


KENIA - WKenii domy i kościoły są przystrajane m.in. w kolorowe wstążki, balony, kwiaty, papierowe dekoracje, zielone liście, z kolei za choinkę robi drzewo cyprysowe. Kenijczykom w tym dniu brakuje dosyć mocno śniegu, dlatego sztuczny śnieg na szybach to ich podstawowy element dekoracyjny. Transport Świętego Mikołaja jest jedną z ciekawszych rzeczy, może on przyjechać z reniferami, na wielbłądzie, Land Roverem albo nawet rowerem. Główne obchody zaczynają się po lokalnej pasterce, mówi się, że w „tę noc można nie spać’. Jedzenie, to jak w większości południowych krajów, głównie dania z grilla, które je się z chlebem lub ryżem. Prezenty, które są dawane sobie nawzajem mają symboliczne znacznie.
GRECJA - Gorący okres rozpoczyna się 6 grudnia w dniu Świętego Mikołaja, kiedy to wszyscy wymieniają się podarunkami i trwa aż do 6 stycznia - święta Trzech Króli. Na dzień przed Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem dzieci śpiewają coś na wzór kolęd, chodząc od domu do domu. Te kolędy mają błogosławić domostwa. Na prawie każdym stole można znaleźć Christopsomo (Chleb Chrystusa). Jest to okrągły bochenek ozdobiony na szczycie krzyżem, wokół którego ludzie stawiają symbole z ciasta przedstawiające wszystko to, co oznacza długotrwałość. Jeśli biesiadnicy pochodzą z wyspy i są rybakami na ich stole zobaczysz chleb z rybą. Choinki nie są powszechnie używane w Grecji, a prezenty są wręczane 1 stycznia. Obecnie w większych miastach można zobaczyć ulice przystrojone w lampki i dekoracje.
CHINY - Boże Narodzenie to dla Chińczyków czas wielkich zakupów. Galerie handlowe, hotele, jak również restauracje są przystrajane choinkami, bombkami i innymi świątecznymi dekoracjami, aby przyciągnąć klientów. Święta nie są tu czasem przeznaczonym jedynie na wyprawy do sklepów. Wiele młodych ludzi twierdzi, że jest to moment, który wykorzystują na rozrywkę. Mimo, że Chińczycy nie dostają wolnego z okazji Bożego Narodzenia, to świąteczna atmosfera pozwala na chwilowe oderwanie się od codziennego stresu pracy czy nauki. Ciekawą bożonarodzeniową tradycją w Chinach jest wręczanie sobie nawzajem jabłek. Zwyczaj wywodzi się z tego, że wymowa chińskiej nazwy Wigilii Bożego Narodzenia (平安夜, Píng’ān yè, dosłownie „Cicha noc”) zawiera w sobie cząstkę brzmiącą jak słowo „jabłko” (苹果, píngguǒ). To sprawiło, że owoce te stały się symbolem świąt bożonarodzeniowych w Chinach.
MEKSYK - Od 16 grudnia dzieci regularnie, codziennie wykonują Posadę – czyli procesję, w trakcie, której pokazują, jak Józef z Maryją przez 9 dni szukali miejsca dla siebie. W trakcie procesji w mniejszych miejscowościach dekoruje się domy, a dzieci przemieszczają się pomiędzy nimi, prosząc o ugoszczenie. Ze wszystkich domów są po kolei wypraszane, aż trafiają do ostatniego domu i w nim odbywa się impreza. Oczywiście miejsca są wcześniej umówione, a dom, w którym dzieje się impreza codziennie jest inny. Na takim wydarzeniu jest przeważnie Piniata, która ma 7 końców, co ma symbolizować 7 grzech głównych. Dzieci z zawiązanymi oczami, starają się ją zbić. Dekoracje to przede wszystkim szopki, które często nawet w domach są naturalnych rozmiarów.






Biały obrus lśni na stole,    pod obrusem siano. Płoną świeczki na choince, co tu przyszła rano. Na talerzu kluski z makiem, karp jak księżyc srebrny. Zasiadają wokół stołu dziadek z babcią, krewni. Już się z sobą podzielili opłatkiem rodzice. Już złożyli wszyscy wszystkim moc serdecznych życzeń.
FriendsWISHES
"Wieczór wigilijny"
Kidy mama się dzieliła ze mną tym opłatkiem, miała w oczach łzy, widziałem, otarła ukradkiem. Nie wiem, co też mama chciała szepnąć mi do ucha: bym na drzewach nie darł spodni, pani w szkole słuchał… Niedojrzałych jabłek nie jadł, butów też nie brudził… Nagle słyszę, mama szepce: - Bądź dobry dla ludzi.                                      
  Tadeusz Kubiak     


1.      Dzień poprzedzający jakieś ważne wydarzenie, najczęściej święto, np. Dziś jest wigilia moich imienin. 2.      Dzień poprzedzający Boże Narodzenie, np.  W Wigilię ubieramy choinkę. 3.      Uroczysta kolacja jedzona w przeddzień Bożego Narodzenia, np. Cała rodzina zasiadła do wigilii.
FriendsWISHES
Wigilia:
Pisownia tego wyrazu zależy od znaczenia, w jakim go używamy. Jeśli mamy na myśli dzień poprzedzający Boże Narodzenie, napiszemy Wigilia wielką literą – jak wszystkie nazwy świąt. Jeśli natomiast chcemy użyć tego słowa w dwóch pozostałych znaczeniach, napiszemy je małą literą. Mariola Stefańska-Żałoba