We do ship to other countries. We have not decided on pricing yet. Please contact us under support@magglance.com for an individual offer.
Your document has been saved successfully.
Are you sure, you want to order the items in your shopping cart with the commitment to buy?
The PDF document you imported did not have the optimum format. To ensure optimal printing results, the PDF needs to be created in a format of 21.6 cm x 30.3 cm to avoid (small) white unprinted edges.
Do you want to print the magazine anyway?
Your order was successful. The invoice has been sent to you by email. You can also view your invoice in your order listing.
Your eMagazine is now also visible in your internal profile in the magazine overview.
The delivery time depends on the order volume and the order situation. In general, the below mentioned delivery times are adhered to, but please do understand that there may be discrepancies in rare cases. We recommend to consider sufficient extra time.
Shipping
Number of working days
normal (?)
about 5-10
quickly (?)
2-4
lightning (?)
1-3
Contact us for the expected delivery date. Large offers or shipping in countries outside of Germany can deviate from the upper delivery duration.
To print the magazine you must be logged in. If you are not a member yet, you can register for free.
Embed your created magazines on your website. Copy the script below and paste it on to your HTML code:
INFORMATOR Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku rok szkolny 2024/25
Szanowni Państwo Współczesna szkoła wymaga od pedagogów systematycznego doskonalenia zawodowych umiejętności. Ich efektem jest wzrost jakości kształcenia, przekładający się na sukcesy osiągane przez uczniów. Do tego celu przyczynia się działalność Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. A jednym z jej efektów jest właśnie informator na rok szkolny 2024/2025, zawierający wiele ciekawych propozycji: szkoleń, kursów, warsztatów i innych form wsparcia zawodowego kadry pedagogicznej w naszym regionie. Odbiorców informatora zachęcam do skorzystania z przedstawionych w nim propozycji edukacyjnych. Jestem przekonany, że ich zastosowanie w praktyce przyniesie wiele pozytywnych efektów w pracy z uczniami. Z okazji zaś nowego roku szkolnego życzę wszystkim nauczycielom z województwa podlaskiego wielu zawodowych i osobistych sukcesów. Gratulacje kieruję również do zespołu Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku z okazji jubileuszu 80-lecia Biblioteki Pedagogicznej oraz 75. rocznicy powstania Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Z poważaniem, Łukasz Prokorym Marszałek Województwa Podlaskiego
Szanowni Państwo, Szkoła od zawsze była miejscem dynamicznych zmian, które stawiały przed nami, nauczycielami, coraz to nowe wyzwania. W świecie, który nieustannie się rozwija, zarówno pod względem technologicznym, jak i społecznym, konieczne jest, abyśmy my również nieustannie podnosili swoje kwalifikacje. Tylko w ten sposób możemy skutecznie wspierać naszych uczniów w ich rozwoju. Kształcenie nauczycieli to fundament, na którym opiera się jakość edukacji. Dlatego tak ważne jest, abyśmy stale doskonalili nasze umiejętności, poszerzali horyzonty i adaptowali się do nowych metod nauczania. Centrum Edukacji Nauczycieli odgrywa w tym procesie kluczową rolę, oferując bogatą ofertę szkoleń, warsztatów i innych form wsparcia, które pomagają nam sprostać wyzwaniom współczesnej edukacji. Mam nadzieję, że informator na rok szkolny 2024/2025, będzie dla Państwa cennym narzędziem, wspierającym w realizacji zawodowych celów oraz inspiracją do dalszego rozwoju. Zachęcam do korzystania z bogatej oferty Centrum, do wymiany doświadczeń i wspólnego budowania przyszłości edukacji. Pragnę również złożyć serdeczne gratulacje z okazji jubileuszu 80-lecia Biblioteki Pedagogicznej oraz 75. rocznicy powstania Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. To niezwykle ważne instytucje, które przez dekady niezmiennie wspierały rozwój nauczycieli i jakość edukacji w naszym regionie. Ich wkład w kształtowanie pokoleń pedagogów jest nieoceniony. Życzę Państwu dalszych lat owocnej pracy, pełnych sukcesów, nowych inicjatyw, satysfakcji z pełnionej misji i radości z osiągnięć naszych uczniów. Z wyrazami szacunku, Agnieszka Krokos-Janczyło Podlaski Kurator Oświaty
Gala Jubileuszowa
Szanowni Państwo, oddajemy w Państwa ręce Jubileuszowe wydanie Informatora Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku na rok szkolny 2024/2025, szczególny Rok, bo 10. października 2024 r. będziemy obchodzić podwójny Jubileusz – rok 2023 to 75 lat istnienia Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Białymstoku, a rok 2024 to 80 lat nieprzerwanej pracy Biblioteki Pedagogicznej w Białymstoku. Od początku istnienia, obydwie instytucje podążają za potrzebami podlaskiej szkoły, wspierając kadrę kierowniczą i nauczycieli w ich rozwoju zawodowym, wysokiej jakości ofertą szkoleniową i fachową literaturą, zawsze dostosowanymi do zachodzących przemian, zarówno w oświacie jak i w kontekście społeczno – kulturowym. Ten rok również obfituje w zmiany w polskiej edukacji, za nami kilka bardzo ważnych reform, a następne przed nami, więc aby być na czasie, nasze działania edukacyjne realizowane przez profesjonalną kadrę Centrum, uwzględniają wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej, Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz najnowsze trendy w edukacji. Z okazji Jubileuszów dziękuję Wszystkim Pracownikom za dotychczasowe, pełne kreatywności zaangażowanie na rzecz rozwoju i promocji Centrum oraz życzę Państwu dalszych sukcesów, samorealizacji oraz spokojnej, aczkolwiek pełnej ciekawych wyzwań pracy w atmosferze, którą razem cały czas tworzymy, wzajemnego wsparcia i życzliwości. Dyrektorom, Nauczycielom, Pracownikom oświaty oraz Partnerom dziękuję za aktywne zaangażowanie się w różne inicjatywy Centrum oraz za włączenie się w tworzenie naszej oferty edukacyjnej poprzez cenne sugestie i opinie, bo wsłuchujemy się w Wasz głos i zmieniamy się dla Was. Szanowni Państwo, zapraszam do zapoznania się z atrakcyjną ofertą naszego Informatora oraz nowością wydawniczą, e-periodyk Edukacja w CENie (oferujemy Państwu możliwość dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem na jego łamach) i zachęcam do kontynuowania naszej owocnej współpracy na rzecz Podlaskiej Oświaty. Dziękuję sponsorom, którzy wsparli wydanie obecnej edycji informatora. Z serdecznymi życzeniami na nowy rok szkolny, spokojnej i satysfakcjonującej pracy, Dyrektor Ryszard Chodyniecki
Informator na rok szkolny 2024/2025 9 Kierunki realizacji polityki oświatowej w roku szkolnym 2024/2025 1. Edukacja prozdrowotna w szkole - kształtowanie zachowań służących zdrowiu, rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej, nauka udzielania pierwszej pomocy. 2. Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna. 3. Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego. Rozwijanie u uczniów i wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych. Podnoszenie jakości edukacji włączającej i umiejętności pracy z zespołem zróżnicowanym. 4. Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji, korzystanie z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej. 5. Kształtowanie myślenia analitycznego poprzez interdyscyplinarne podejście do nauczania przedmiotów przyrodniczych i ścisłych oraz poprzez pogłębianie umiejętności matematycznych w kształceniu ogólnym. 6. Wspieranie rozwoju umiejętności zawodowych oraz umiejętności uczenia się przez całe życie poprzez wzmocnienie współpracy szkół i placówek z pracodawcami oraz z instytucjami regionalnymi. 7. Praca z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym w zakresie nauczania języka polskiego jako języka obcego.
Informator na rok szkolny 2024/2025 10
Informator na rok szkolny 2024/2025 11 Spis treści Konferencje. Seminaria ......................................................................................................................... 13 Procesowe wspomaganie szkół i placówek oświatowych .................................................................... 17 Szkolenia członków rad pedagogicznych i zespołów przedmiotowo-zadaniowych ............................ 23 Sieci współpracy i samokształcenia ...................................................................................................... 29 Szkolenia kadry kierowniczej ................................................................................................................ 33 Kursy kwalifikacyjne .............................................................................................................................. 35 Kursy komercyjne .................................................................................................................................. 37 Bezpieczeństwo w szkole ...................................................................................................................... 39 Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna .......................................................................................... 39 Edukacja artystyczna ............................................................................................................................. 43 Edukacja historyczna i obywatelska ..................................................................................................... 45 Edukacja matematyczno-przyrodnicza.................................................................................................. 49 Edukacja językowa ................................................................................................................................ 55 Języki mniejszości narodowych ............................................................................................................. 55 Edukacja polonistyczna ......................................................................................................................... 61 Wychowanie przedszkolne. Edukacja wczesnoszkolna ......................................................................... 65 Edukacja zawodowa .............................................................................................................................. 73 Informatyka i technologia informacyjna .............................................................................................. 75 Religia .................................................................................................................................................... 79 Wychowanie fizyczne ............................................................................................................................ 83 Wychowanie, profilaktyka, pomoc psychologiczno-pedagogiczna ....................................................... 85 Kształcenie specjalne i integracyjne ...................................................................................................... 91 Rozwój osobisty i zawodowy nauczyciela ............................................................................................ 95 Biblioteki szkolne i promocja czytelnictwa.......................................................................................... 101
Informator na rok szkolny 2024/2025 12
Informator na rok szkolny 2024/2025 13 Konferencje. Seminaria
Informator na rok szkolny 2024/2025 14 Reklama Zeto
Informator na rok szkolny 2024/2025 15 Konferencje Nazwa Organizator Termin AAC w przedszkolu i szkole. III ogólnopolska konferencja metodyczna Andrzej Cwaliński Pierwszy semestr Wojewódzka konferencja językowa "Lingwistyka w dobie AI" Marta Cichosz Pierwszy semestr Niezbędnik kształcenia mowy i myślenia Ryszard Chodyniecki, Katarzyna Gosk, Jadwiga Piotrowska Pierwszy semestr Podnoszenie jakości edukacji włączającej i umiejętności pracy z zespołem zróżnicowanym Ryszard Chodyniecki, Katarzyna Gosk, Grażyna Łaniewska Pierwszy semestr Konferencja nauczycieli języka białoruskiego inaugurująca nowy rok szkolny 2024/25 Jan Karczewski Pierwszy semestr Cyberbezpieczeństwo Anna Krawczuk Pierwszy semestr Wyposażenie dydaktyczne i innowacje pedagogiczne w kształceniu zawodowym Ryszard Kuliński Pierwszy semestr Konferencja nauczycieli matematyki szkół ponadpodstawowych. Hanna Mąka Pierwszy semestr Konferencja inaugurująca szkolny rok katechetyczny 2024/25 Barbara Uścinowicz Pierwszy semestr II Podlaski Kongres Montessori Ryszard Chodyniecki, Katarzyna Gosk Drugi semestr Konferencja Szkolnych Organizatorów konkursu Kangur 2025 Katarzyna Gosk, Małgorzata Kakareko - Wiszowata Drugi semestr Podsumowanie pracy w zakresie nauczania języka białoruskiego Jan Karczewski Drugi semestr WOKÓŁ KSIĄŻKI I BIBLIOTEK. V Forum Nauczycieli Bibliotekarzy i Biblioterapeutów Magdalena Kraszewska, Olga Topolewska Drugi semestr
Informator na rok szkolny 2024/2025 16 Nazwa Organizator Termin Sztuczna inteligencja w edukacji przyrodniczej Bożena Stocka Drugi semestr Konferencja podsumowująca nauczanie religii w roku szkolnym 2024/25 Barbara Uścinowicz Drugi semestr Seminaria Pierwszy semestr Nazwa Organizator Termin Historycy XXI wieku Marzena Ciruk Pierwszy semestr Odkryj biologię na nowo. Hipotezy wyjaśniające kształtowanie się orientacji płciowej człowieka Joanna Jurczykowska Pierwszy semestr Odkryj biologię na nowo. Świat jest w nas Joanna Jurczykowska Pierwszy semestr Technologie informacyjno-komunikacyjne (i nie tylko) w kształceniu matematycznym Hanna Mąka Pierwszy semestr Powroty z syberyjskiej tułaczki. Losy polskich dzieci powracających z zesłania Marzena Ciruk Drugi semestr Nauczyciele Podlasia zamordowani w Katyniu Marzena Ciruk Drugi semestr Odkryj biologię na nowo. Potęga pamięci. Joanna Jurczykowska Drugi semestr
Informator na rok szkolny 2024/2025 17 Procesowe wspomaganie szkół i placówek oświatowych
Informator na rok szkolny 2024/2025 18 Dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku zaprasza Państwa Dyrektorów szkół/placówek oświatowych województwa podlaskiego do współpracy w ramach procesowego wspomagania rozwoju szkół i placówek oświatowych, którego celem są działania zmierzające do wprowadzenia trwałych zmian jakościowych w wybranych obszarach funkcjonowania Państwa placówki. Proponujemy: • wspomaganie kompleksowe (diagnoza potrzeb; planowanie, organizacja i monitorowanie działań; ewaluacja); • wspomaganie we wskazanym przez Państwa obszarze/zakresie; • wspomaganie w zakresie rozwijania kompetencji czytelniczych i informacyjnych. Oferujemy: • pomoc w diagnozowaniu potrzeb szkoły/placówki oświatowej; • ustalenie sposobów działania prowadzących do zaspokojenia potrzeb szkoły/placówki oświatowej; • zaplanowanie form wspomagania i ich realizację; • wspólną ocenę efektów realizacji zaplanowanych form wspomagania i opracowanie wniosków z ich realizacji. Zapewniamy pomoc Opiekuna szkoły/placówki, który: • uczestniczy w diagnozie pracy szkoły/placówki oświatowej; • pomaga ustalić zakres i harmonogram działań wspomagających pracę szkoły/placówki oświatowej, w tym różnych form doskonalenia; • pozyskuje ekspertów oraz organizuje zaplanowane formy wspomagania; • wspiera nauczycieli we wdrażaniu nowych rozwiązań; • monitoruje i podsumowuje proces wspomagania; • udziela konsultacji indywidualnych/ grupowych. Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku prowadziło wspomaganie placówek oświatowych m.in. w obszarach: • kompetencji w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, • kompetencji osobistych, społecznych, wychowawczych, • kompetencji w zakresie umiejętności uczenia się, • planowania i monitorowania realizacji podstawy programowej, • organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej, • kompetencji cyfrowych, • kompetencji kluczowych, • rozwoju zawodowego nauczyciela,
Informator na rok szkolny 2024/2025 19 • edukacji włączającej, • pedagogiki specjalnej, • biblioteki szkolnej. Wspomagane placówki: • Przedszkole nr 2 w Łapach • Przedszkole nr 5 w Siemiatyczach „W zaczarowanym lesie” • Niepubliczne Przedszkole „Puchatek” w Niewodnicy Kościelnej • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Studziankach • Szkoła Podstawowa im. Konstytucji 3 Maja w Jaświłach • Szkoła Podstawowa w Kuźnicy • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łapach • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łubinie Kościelnym • Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Płonce Kościelnej • Szkoła Podstawowa im. Leonarda Prystroma w Tołczach • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach • Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku • Zespół Szkół w Choroszczy • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Knyszynie • Zespół Szkolno – Przedszkolny w Zabłudowie • Przedszkole Samorządowe nr 12 „Tęczowe” w Białymstoku • Przedszkole Samorządowe nr 14 w Białymstoku • Przedszkole Samorządowe nr 29 „Fantazja” w Białymstoku • Przedszkole Samorządowe nr 44 w Białymstoku • Niepubliczne Przedszkole „Mali Podróżnicy” w Białymstoku • Niepubliczne Przedszkole Integracyjne „Kraina Montessori” w Białymstoku • Niepubliczne Przedszkole „Puchatek” w Białymstoku • Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Hugona Kołłątaja w Białymstoku • Szkoła Podstawowa nr 9 im. 49 Pułku Piechoty w Białymstoku • Szkoła Podstawowa Nr 10 im. Izabeli Branickiej w Białymstoku • Szkoła Podstawowa nr 52 im. dr Ireny Białówny w Białymstoku • Szkoła Podstawowa Innowacyjnej Edukacji w Białymstoku • Prywatna Szkoła Podstawowa nr 6 w Białymstoku • Liceum Ogólnokształcące Centrum Służb Mundurowych w Białymstoku • Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 5 w Białymstoku • Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Białymstoku • Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku • Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. kap. W. Wysockiego w Białymstoku
Informator na rok szkolny 2024/2025 20 Realizowane wspomaganie w roku szkolnym 2024/2025 Szkoła Podstawowa nr 7 im. Hugona Kołłątaja w Białymstoku Organizator wspomagania: Anna Karpowicz Plan wspomagania: 1. Planowanie, wdrażanie, modyfikacja udzielanej pomocy psychologiczno – pedagogicznej / 2024-09-02 – 2025-05-30 / Warsztaty /5 godz. 2. Obligatoryjne zadania nauczycieli, wychowawcy, specjalistów w organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej / 2024-09-23 / Szkolenie członków rady pedagogicznej / 4 godz. 3. Dokumentacja pomocy psychologiczno - pedagogicznej dla dziecka z opinią / 2024-10-09 / Warsztaty / 4 godz. 4. Dokumentacja pomocy psychologiczno - pedagogicznej dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego / 2024-11-18 / Warsztaty / 4 godz. 5. Jak w praktyce dostosować wymagania do indywidualnych potrzeb dziecka w pomocy psychologiczno - pedagogicznej? / 2025-03-0323 / Szkolenie członków rady pedagogicznej / 4 godz. 6. Ocena efektywności udzielanej pomocy psychologiczno - pedagogicznej dla dziecka z opinią i orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego / 2025-03-14 / Warsztaty / 4 godz. 7. Podsumowanie podjętych działań z pomocy psychologiczno - pedagogicznej / 2025-05-08 / Szkolenie zespołu przedmiotowego/zadaniowego / 4 godz. Szkoła Podstawowa w Sidrze Organizator wspomagania: Anna Karpowicz Plan wspomagania: 1. Planowanie, wdrażanie, modyfikacja udzielanej pomocy psychologiczno – pedagogicznej / 2024-09-02 – 2025-05-30 / Warsztaty / 5 godz. 2. Obligatoryjne zadania nauczycieli, wychowawcy, specjalistów w organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej / 2024-09-23 / Szkolenie członków rady pedagogicznej / 4 godz. 3. Dokumentacja pomocy psychologiczno - pedagogicznej dla dziecka z opinią / 2024-10-07 / Warsztaty / 4 godz. 4. Dokumentacja pomocy psychologiczno - pedagogicznej dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego / 2024-11-05 / Warsztaty / 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 21 5. Jak w praktyce dostosować wymagania do indywidualnych potrzeb dziecka w pomocy psychologiczno - pedagogicznej? / 2025-02-17 / Szkolenie członków rady pedagogicznej / 4 godz. 6. Ocena efektywności udzielanej pomocy psychologiczno - pedagogicznej dla dziecka z opinią i orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego / 2025-03-05 / Warsztaty / 4 godz. 7. Podsumowanie podjętych działań z pomocy psychologiczno – pedagogicznej / 2025-05-05 / Szkolenie zespołu przedmiotowego/ zadaniowego / 4 godz. Szkoła Podstawowa im. Leonarda Prystroma w Tołczach Organizator wspomagania: Anna Karpowicz Plan działań: 1. Planowanie, wdrażanie, modyfikacja udzielanej pomocy psychologiczno – pedagogicznej / 2024-09-02 – 2025-05-30 / Warsztaty / 5 godz. 2. Obligatoryjne zadania nauczycieli, wychowawcy, specjalistów w organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej / 2024-09-30 / Szkolenie członków rady pedagogicznej / 4 godz. 3. Dokumentacja pomocy psychologiczno - pedagogicznej dla dziecka z opinią / 2024-10-08 / Warsztaty / 4 godz. 4. Dokumentacja pomocy psychologiczno - pedagogicznej dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego / 2024-10-16 / Warsztaty / 4 godz. 5. Jak w praktyce dostosować wymagania do indywidualnych potrzeb dziecka w pomocy psychologiczno - pedagogicznej? / 2025-02-24 / Szkolenie członków rady pedagogicznej / 4 godz. 6. Ocena efektywności udzielanej pomocy psychologiczno - pedagogicznej dla dziecka z opinią i orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego / 2025-03-11 / Warsztaty / 4 godz. 7. Podsumowanie podjętych działań z pomocy psychologiczno – pedagogicznej / 2025-05-12 / Szkolenie zespołu przedmiotowego/ zadaniowego / 4 godz. Przedszkole nr 3 „Wesoła Trójeczka” w Siemiatyczach (plan wspomagania w trakcie opracowania)
Informator na rok szkolny 2024/2025 22 Szkoły/placówki oświatowe zainteresowane ofertą wspomagania mogą dokonać zgłoszenia: • online - poprzez wypełnienie formularza Elektroniczna karta zgłoszenia dostępnego na stronie https://www.cen.bialystok.pl/wspomaganie-szkol-placowek • pocztą mailową – przesyłając wypełnioną Kartę zgłoszenia na adres: cen@cen.bialystok.pl • pocztą tradycyjną – przesyłając Kartę zgłoszenia na adres: Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, ul. Złota 4, 15-016 Białystok Karty zgłoszenia dostępne są do pobrania w załączniku na stronie https://www.cen.bialystok.pl/wspomaganie-szkol-placowek. Realizacja wspomagania nastąpi po uzgodnieniu szczegółowych zasad oraz podpisaniu porozumienia pomiędzy stronami.
Informator na rok szkolny 2024/2025 23 Szkolenia członków rad pedagogicznych i zespołów przedmiotowo-zadaniowych
Informator na rok szkolny 2024/2025 24
Informator na rok szkolny 2024/2025 25 Nazwa Liczba godzin Organizator Ocenianie jako sposób pozyskiwania informacji o przebiegu procesu dydaktycznego. 2 godz. Wiktoria Blakicka Blaski i cienie współpracy z rodzicami 4 godz. Marzena Ciruk Ocenianie to wyzwanie 3 godz. Marzena Ciruk Edukacja to komunikacja, edukacja to relacja..., czyli ABC dydaktyki i wychowania 3 godz. Elżbieta Chrabołowska Kreatywni, bo zmotywowani... garść pomysłów na aktywizację ucznia 3 godz. Elżbieta Chrabołowska Kształcenie kompetencji kluczowych u uczniów, czyli jak edukować do przyszłości 3 godz. Elżbieta Chrabołowska O motywacji w edukacji, czyli jak motywować uczniów do pracy 3 godz. Elżbieta Chrabołowska Dziecko ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością intelektualną w rzeczywistości szkolnej 3 godz. Elżbieta Chrabołowska Alternatywne i wspomagające metody komunikacji – konstruowanie pomocy komunikacyjnych i metodyka wdrażania ich w codzienne życie osób z trudnościami w porozumiewaniu się 4 godz. Andrzej Cwaliński Autyzm od wewnątrz – wspieranie rozwoju i funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu (ASD) 4 godz. Andrzej Cwaliński Dostosowanie organizacji kształcenia, warunków nauki i wymagań edukacyjnych dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego 4 godz. Andrzej Cwaliński Edukacja włączająca – efektywna praca w klasie zróżnicowanej z uwzględnieniem uczniów z doświadczeniem migracji 4 godz. Andrzej Cwaliński Edukacja włączająca – efektywna praca w klasie zróżnicowanej z uwzględnieniem uczniów z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnością sprzężoną 4 godz. Andrzej Cwaliński Edukacja włączająca – efektywna praca w klasie zróżnicowanej z uwzględnieniem uczniów ze spektrum autyzmu 4 godz. Andrzej Cwaliński
Informator na rok szkolny 2024/2025 26 Nazwa Liczba godzin Organizator Jak radzić sobie z zachowaniami trudnymi u dzieci i uczniów z niepełnosprawnością intelektualną? 4 godz. Andrzej Cwaliński Rozwijanie zachowań deficytowych u dzieci i uczniów z niepełnosprawnością intelektualną 4 godz. Andrzej Cwaliński Uczeń z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego na zajęciach rewalidacyjnych i edukacyjnych 4 godz. Andrzej Cwaliński Robot Photon - jak wykorzystać w przedszkolu / szkole 4 godz. Katarzyna Gagan Drukarki 3 D w szkole 3 godz. Katarzyna Gagan, Anna Krawczuk Photon - sztuczna inteligencja 3 godz. Katarzyna Gagan, Anna Krawczuk Jak zmierzyć się z trudną sytuacją w relacjach rodzic, nauczyciel, dziecko 4 godz. Renata Garbaczewska Edukacyjny eksperyment - kreatywnym sposobem poznawania piękna świata 2 godz. Joanna Jurczykowska Rola książki i czytania w życiu dziecka w młodszym wieku szkolnym 3 godz. Magdalena Kraszewska Jak uczyć kreatywnego myślenia 2 godz. Jan Karczewski Dostosowanie wymagań edukacyjnych do potrzeb i możliwości uczniów ze SPE. Rodzaje dostosowań w pomocy psychologiczno - pedagogicznej. 3 godz. Anna Karpowicz Bezpieczne poruszanie się w sieci oraz krytyczna analiza informacji dostępnych w Internecie 2 godz. Anna Krawczuk Dezinformacja w sieci – krytyczna analiza informacji dostępnych w Internecie 2 godz. Anna Krawczuk Zasoby Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej jako wsparcie nauczycieli i uczniów 3 godz. Anna Krawczuk, Katarzyna Gagan
Informator na rok szkolny 2024/2025 27 Nazwa Liczba godzin Organizator Budowanie strategii pracy z dziećmi z zaburzeniami zachowania w środowisku szkolnym i rodzinnym. 3 godz. Grażyna Łaniewska Co robić wobec prowokacyjnych, trudnych zachowań ucznia. 3 godz. Grażyna Łaniewska Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach wychowawczych 3 godz. Grażyna Łaniewska Szkolna interwencja profilaktyczna wobec ucznia eksperymentującego ze środkami psychoaktywnymi 2 godz. Grażyna Łaniewska Cele lekcji, kryteria sukcesu oraz samoocena jako pomoc uczniom w efektywnym uczeniu się 3 godz. Hanna Mąka Emisja głosu 3 godz. Emilia Perkowska Edukacja włączająca, jako edukacja dostępna dla każdego 2 godz. Jadwiga Piotrowska Trudne rozmowy z rodzicami, budowanie prawidłowych relacji nauczyciel - rodzic 2 godz. Jadwiga Piotrowska Jak oderwać dziecko od monitora oraz bezpieczeństwo w korzystaniu z Internetu 2 godz. Jadwiga Piotrowska W jaki sposób zaktywizować uczniów podczas lekcji stacjonarnej i zdalnej poprzez platformę Nearpod? 4 godz. Bożena Stocka Moje talenty w służbie innym - nie daj się syndromowi oszusta 2 godz. Joanna Szydłowska Jak pracować z Wikipedią (i jej projektami siostrzanymi) w szkole? 2 godz. Olga Topolewska Religia w szkołach i przedszkolach - zasady organizacji, podstawy prawne 2 godz. Barbara Uścinowicz
Informator na rok szkolny 2024/2025 28
Informator na rok szkolny 2024/2025 29 Sieci współpracy i samokształcenia
Informator na rok szkolny 2024/2025 30 Nazwa Organizator Obszar tematyczny Podlascy dyrektorzy w sieci. Pomoc, pomysły, współpraca Ryszard Chodyniecki, Marzena Ciruk Kadra kierownicza Sieć współpracy i samokształcenia pracowników służby bhp i SIP Ryszard Kuliński Bezpieczeństwo i higiena pracy Biblioteka szkolna na miarę czasów Olga Topolewska, Magdalena Kraszewska Biblioteki szkolne System biblioteczny EBIBLIOTEKA. Olga Topolewska Biblioteki szkolne System biblioteczny MOL Olga Topolewska Biblioteki szkolne Myślenie wizualne w praktyce szkolnej Magdalena Kraszewska Edukacja artystyczna Warsztat pracy nauczyciela języka białoruskiego Jan Karczewski Edukacja językowa Egzamin maturalny z matematyki - sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli matematyki Hanna Mąka Edukacja matematyczna Matematyczny escape room - pomysł na niebanalne lekcje powtórzeniowe. Hanna Mąka Edukacja matematyczna Geofriends - razem współtworzymy materiały do lekcji geografii. Bożena Stocka Edukacja geograficzna Sieć Podlaskich Polonistów Elżbieta Chrabołowska Edukacja polonistyczna Między nami biologami - sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli biologii ze szkół podstawowych - planujemy pracę Joanna Jurczykowska Edukacja przyrodnicza Pasjonaci przyrody Anna Karpowicz Edukacja przyrodnicza "Dookoła przedszkola"- sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli wychowania przedszkolnego Renata Garbaczewska Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna
Informator na rok szkolny 2024/2025 31 Nazwa Organizator Obszar tematyczny W poszukiwaniu kreatywności i innowacyjności w pracy nauczyciela - Sieć samodoskonalenia i współpracy nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej Jadwiga Piotrowska Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna "Aktywna tablica" - międzyszkolna sieć współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu Katarzyna Gagan, Anna Krawczuk Informatyka i technologia informacyjna Dziecko i uczeń z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego Andrzej Cwaliński Kształcenie specjalne Sieć wizytatorów religii rzymskokatolickiej. Joanna Szydłowska Religia Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli religii prawosławnej Barbara Uścinowicz Religia Sieć Współpracy i Samokształcenia Refleksyjnych i Kreatywnych Nauczycieli, Wychowawców ZATROSKANI O WYCHOWANIE Grażyna Łaniewska Wychowanie, profilaktyka, pomoc psychologiczno - pedagogiczna
Informator na rok szkolny 2024/2025 32
Informator na rok szkolny 2024/2025 33 Szkolenia kadry kierowniczej Ryszard Chodyniecki Dyrektor CEN mail: ryszard.chodyniecki@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 101 Marzena Ciruk konsultant ds. kadry zarządzającej mail: marzena.ciruk@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 123
Informator na rok szkolny 2024/2025 34 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą - edycja 2024/2025 Kurs kwalifikacyjny Ryszard Chodyniecki Cały rok szkolny 210 godz. Podlascy dyrektorzy w sieci. Pomoc, pomysły, współpraca Sieć współpracy i samokształcenia Ryszard Chodyniecki, Marzena Ciruk Cały rok szkolny 12 godz. Jak być dobrym szefem i motywować pracowników? Warsztaty Marzena Ciruk Pierwszy semestr 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 35 Kursy kwalifikacyjne Ryszard Chodyniecki Dyrektor CEN mail: ryszard.chodyniecki@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 101 Ryszard Kuliński konsultant ds. szkolnictwa zawodowego mail: ryszard.kulinski@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 110
Informator na rok szkolny 2024/2025 36 Nazwa Organizator Termin Liczba godzin Kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą Ryszard Chodyniecki 2024.06.24 – 2025.03.26 210 godz. Kurs na kierownika wypoczynku dzieci i młodzieży Ryszard Kuliński 2025.05.17 10 godz. Kurs na wychowawcę wypoczynku Ryszard Kuliński 2025.05. 22-31 36 godz. Kurs kwalifikacyjny z zakresu przygotowania pedagogicznego dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu Ryszard Kuliński 2024.10.25 – 2025.04.25 150 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 37 Kursy komercyjne Ryszard Chodyniecki Dyrektor CEN mail: ryszard.chodyniecki@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 101 Katarzyna Gosk Wicedyrektor CEN mail: katarzyna.goski@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 130 Grażyna Łaniewska konsultant ds. wychowania i profilaktyki mail: grazyna.laniewska@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 121
Informator na rok szkolny 2024/2025 38 Nazwa / termin Terminy szkoleń publikowane będą na bieżąco na stronie www i fb Organizator Liczba godzin Afazja – praca z dzieckiem afatycznym w przedszkolu i szkole ogólnodostępnej Ryszard Chodyniecki 6 godz. Edukacja przez ruch - EPR Doroty Dziamskiej - kurs podstawowy Katarzyna Gosk 10 godz. Pedagogika Marii Montessori w wychowaniu przedszkolnym i edukacji wczesnoszkolnej - stopień I Katarzyna Gosk 60 godz. Słuchaj aby zrozumieć. Audioedukacja dla nauczycieli Ryszard Chodyniecki 4 godz. Terapia ręki - szkolenie dwustopniowe Katarzyna Gosk 20 godz. Trener Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne - stopień I Ryszard Chodyniecki 14 godz. Trener Treningu Pewności Siebie Ryszard Chodyniecki 14 godz. Trener Treningu Zastępowania Agresji TZA Ryszard Chodyniecki 36 godz. Pomysły na kreatywną i radosną lekcję. Zajęcia muzyczne z użyciem TIK Ryszard Chodyniecki 4 godz. Jak poprowadzić atrakcyjne zajęcia rewalidacji? Rozwój, terapia przez muzykę Ryszard Chodyniecki 4 godz. Dyscyplina w klasie Grażyna Łaniewska 9 godz. Motywowanie uczniów do nauki i zmiany w zachowaniu Grażyna Łaniewska 8 godz. Symultaniczno-sekwencyjna nauka czytania® Katarzyna Gosk 5 godz. Wykorzystanie aplikacji multimedialnych w pracy z dziećmi przedszkolnymi Katarzyna Gosk 3 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 39 Bezpieczeństwo w szkole Ryszard Kuliński konsultant ds. szkolnictwa zawodowego mail: ryszard.kulinski@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 110 Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna Ryszard Chodyniecki Dyrektor CEN mail: ryszard.chodyniecki@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 101
Informator na rok szkolny 2024/2025 40
Informator na rok szkolny 2024/2025 41 Bezpieczeństwo w szkole Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Rzeczywista realizacja zadań pracownika służby bhp i SIP w szkole/placówce oświatowej na podstawie doświadczeń uczestników. Warsztaty Ryszard Kuliński Pierwszy semestr 4 godz. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Code red- napastnik z bronią w szkole i w sytuacji codziennej- jak reagować? Warsztat Ryszard Chodyniecki Pierwszy semestr 6 godz. Podstawy topografii Warsztat Ryszard Chodyniecki Pierwszy semestr 4 godz. Pierwsza pomoc przedmedyczna w tym na polu walki Warsztat Ryszard Chodyniecki Pierwszy semestr 4 godz. Jak zachować się w sytuacji zagrożenia atakiem wrogich wojsk w mieście i w terenie Warsztat Ryszard Chodyniecki Drugi semestr 4 godz. Podstawy przygotowania się na wypadek ewakuacji Warsztat Ryszard Chodyniecki Drugi semestr 4 godz. Jak wykorzystać narzędzia IT podczas działań proobronnych Warsztat Ryszard Chodyniecki Drugi semestr 4 godz. Jak bronić się przed cyberatakiem i dezinformacją Warsztat Ryszard Chodyniecki Drugi semestr 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 42
Informator na rok szkolny 2024/2025 43 Edukacja artystyczna Magdalena Kraszewska konsultant ds. edukacji artystycznej i promocji czytelnictwa mail: magdalena.kraszewska@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 103
Informator na rok szkolny 2024/2025 44 Nazwa Forma Termin Liczba godzin Myślenie wizualne w praktyce szkolnej Sieć współpracy i samokształcenia Cały rok szkolny 20 godz. Edukacja z Canvą - cykl spotkań Warsztaty Cały rok szkolny 20 godz. Koło Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Projekt edukacyjny Cały rok szkolny 20 godz. Nadać rzeczom nowe życie: jak zmienić starą książkę w dzieło sztuki Warsztaty Pierwszy semestr 4 godz. Wiki lubi zabytki. Jak zachęcić młodzież do odkrywania zasobów lokalnej kultury Warsztaty Pierwszy semestr 4 godz. Kto Ty jesteś? Kreatywne działania i metody pracy kształtujące postawy społeczne i patriotyczne Warsztaty Pierwszy semestr 4 godz. Picturebooki i ich moc. Możliwości wykorzystania książek opartych na ilustracji w pracy nauczyciela Warsztaty Pierwszy semestr 4 godz. Arteterapia w szkole – jak wspierać rozwój i zdrowie psychiczne przez sztukę Warsztaty Pierwszy semestr 4 godz. Canva dla nauczycieli: projektowanie atrakcyjnych wizualnie materiałów edukacyjnych Kurs doskonalący Pierwszy semestr 12 godz. Wykorzystanie materiałów i narzędzi Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej na zajęciach artystycznych Warsztaty Drugi semestr 4 godz. Twórcze podróże. Ciekawe techniki plastyczne wspomagające rozwój dziecka Warsztaty Drugi semestr 4 godz. Klocki w bibliotece. Jak wykorzystać LEGO® w działalności edukacyjnej promującej czytelnictwo Warsztaty Drugi semestr 4 godz. Książki o sztuce jako inspiracja do eksperymentów plastycznych Warsztaty Drugi semestr 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 45 Edukacja historyczna i obywatelska Marzena Ciruk konsultant ds. kadry zarządzającej i edukacji historycznej mail: marzena.ciruk@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 122
Informator na rok szkolny 2024/2025 46 Reklama Muzeum Pamięci Sybiru
Informator na rok szkolny 2024/2025 47 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Powroty z syberyjskiej tułaczki. Losy polskich dzieci powracających z zesłania Seminarium Marzena Ciruk Pierwszy semestr 4 godz. Historycy XXI wieku Seminarium Marzena Ciruk Pierwszy semestr 3 godz. Olimpiada Solidarnościowa Konkurs Katarzyna Gosk Drugi semestr 4 godz. Nauczyciele Podlasia zamordowani w Katyniu Seminarium Marzena Ciruk Drugi semestr 3 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 48
Informator na rok szkolny 2024/2025 49 Edukacja matematyczno-przyrodnicza Hanna Mąka doradca metodyczny ds. matematyk; mail: hanna.maka@cen.bialystok.edu.pl, tel. 85 732 98 67 w. 127 Joanna Jurczykowska doradca metodyczny ds. biologii mail: joanna.jurczykowska@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 127 Anna Karpowicz konsultant ds. edukacji przyrodniczej i pomocy psychologiczno – pedagogicznej mail:anna.karpowicz@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 119 Bożena Stocka doradca metodyczny ds. geografii mail: bozena.stocka@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 127 matematyka nauki przyrodnicze
Informator na rok szkolny 2024/2025 50 Edukacja geograficzna Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Geofriends - razem współtworzymy materiały do lekcji geografii. Sieć współpracy i samokształcenia Bożena Stocka Cały rok szkolny 15 godz. Wykorzystanie platform GIS w edukacji geograficznej. Kurs doskonalący Bożena Stocka Cały rok szkolny 30 godz. Lekcja otwarta z geografii w klasie III liceum ogólnokształcącego. Lekcja otwarta Bożena Stocka Pierwszy semestr 3 godz. Analiza wyników egzaminu maturalnego z geografii 2024 Warsztaty Bożena Stocka Pierwszy semestr 4 godz. Region, w którym mieszkam - w jaki sposób kształtować odpowiedzialność u uczniów? Warsztaty Bożena Stocka Pierwszy semestr 5 godz. Interdyscyplinarne podejście do nauczania geografii - wykorzystanie wiedzy uczniów z zakresu innych przedmiotów przyrodniczych. Warsztaty Bożena Stocka Pierwszy semestr 5 godz. Lekcja otwarta w klasie I - zakres rozszerzony Lekcja otwarta Bożena Stocka Drugi semestr 3 godz. Edukacja włączająca na lekcjach geografii. Warsztaty Bożena Stocka Drugi semestr 5 godz. Edukacja matematyczna Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Egzamin maturalny z matematyki - sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli matematyki Sieć współpracy i samokształcenia Hanna Mąka Cały rok szkolny 15 godz. Matematyczny escape room - pomysł na niebanalne lekcje powtórzeniowe. Sieć współpracy i samokształcenia Hanna Mąka Cały rok szkolny 15 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 51 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Konferencja nauczycieli matematyki szkół ponadpodstawowych. Konferencja Hanna Mąka Pierwszy semestr 4 godz. Technologie informacyjno-komunikacyjne (i nie tylko) w kształceniu matematycznym Seminarium Hanna Mąka Pierwszy semestr 3 godz. A może nie sprawdzian .... - o gamifikacji działów na lekcjach matematyki Warsztaty Hanna Mąka Pierwszy semestr 4 godz. Budowanie myślących klas na lekcjach matematyki Warsztaty Hanna Mąka Pierwszy semestr 4 godz. Cele lekcji, kryteria sukcesu oraz samoocena jako pomoc uczniom w efektywnym uczeniu się matematyki (i nie tylko ...) Warsztaty Hanna Mąka Pierwszy semestr 4 godz. Zmiany w podstawie programowej z matematyki w szkole ponadpodstawowej od roku szkolnego 2024/25 Warsztaty Hanna Mąka Pierwszy semestr 3 godz. Konferencja Szkolnych Organizatorów konkursu Kangur 2025 Konferencja Katarzyna Gosk, Małgorzata Kakareko-Wiszowata Drugi semestr 2 godz. Lekcja otwarta z matematyki w liceum ogólnokształcącym Lekcja otwarta Hanna Mąka Drugi semestr 2 godz. Geometria punktów kratowych a intuicja geometryczna uczniów Warsztaty Hanna Mąka Drugi semestr 3 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 52 Edukacja przyrodnicza Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Edukacyjny eksperyment - kreatywnym sposobem poznawania piękna świata Szkolenie członków rady pedagogicznej Joanna Jurczykowska Cały rok szkolny 2 godz. Pasjonaci przyrody Sieć współpracy i samokształcenia Anna Karpowicz Cały rok szkolny 12 godz. Między nami biologami - sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli biologii ze szkół podstawowych - planujemy pracę Sieć współpracy i samokształcenia Joanna Jurczykowska Cały rok szkolny 10 godz. Edukacyjny eksperyment - kreatywnym sposobem poznawania piękna świata Szkolenie członków rady pedagogicznej Joanna Jurczykowska Cały rok szkolny 2 godz. Sztuczna inteligencja w edukacji przyrodniczej Konferencja Joanna Jurczykowska, Bożena Stocka Pierwszy semestr 5 godz. Uczę ciekawie - lekcja przyrody Lekcja otwarta Joanna Jurczykowska Pierwszy semestr 4 godz. Odkryj biologię na nowo - Hipotezy wyjaśniające kształtowanie się orientacji płciowej człowieka Seminarium Joanna Jurczykowska Pierwszy semestr 4 godz. Zmiany w podstawie programowej z biologii w szkole podstawowej w roku szkolnym 2024/2025 Warsztaty Joanna Jurczykowska Pierwszy semestr 4 godz. Interdyscyplinarna gra terenowa w rezerwacie "Las Zwierzyniecki" Warsztaty Joanna Jurczykowska, Urszula Badura Pierwszy semestr 6 godz. Uczę ciekawie - zajęcia interdyscyplinarne w terenie Warsztaty Joanna Jurczykowska Pierwszy semestr 4 godz. Edukacja prozdrowotna na lekcjach przyrody i biologii Warsztaty Joanna Jurczykowska Pierwszy semestr 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 53 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Odkryj biologię na nowo - Świat jest w nas Seminarium Joanna Jurczykowska Pierwszy semestr 4 godz. Jakie zadania należą do nauczyciela biologii, nauczając ucznia objętego pomocą psychologiczno - pedagogiczną? Warsztaty Anna Karpowicz Pierwszy semestr 3 godz. Jakie zadania należą do nauczyciela chemii, nauczając ucznia objętego pomocą psychologiczno - pedagogiczną? Warsztaty Anna Karpowicz Pierwszy semestr 3 godz. Jakie zadania należą do nauczyciela przyrody, nauczając ucznia objętego pomocą psychologiczno - pedagogiczną? Warsztaty Anna Karpowicz Pierwszy semestr 3 godz. Odkryj biologię na nowo - Potęga pamięci. Seminarium Joanna Jurczykowska Drugi semestr 4 godz. Odkryj biologię na nowo - Procesy ewolucyjne w naturalnych populacjach Seminarium Joanna Jurczykowska Drugi semestr 4 godz. Uczę ciekawie - interdyscyplinarne zajęcia rozwijające zainteresowania przyrodnicze w szkole podstawowej Warsztaty Joanna Jurczykowska Drugi semestr 4 godz. Nowoczesne pomoce dydaktyczne w nauczaniu biologii w klasie 6 Warsztaty Joanna Jurczykowska Drugi semestr 4 godz. Mądrze wybieram - nowe oferty pomocy dydaktycznych dla nauczycieli przyrody, biologii, Warsztaty Joanna Jurczykowska Drugi semestr 4 godz. Nowoczesne technologie w nauczaniu biologii Warsztaty Joanna Jurczykowska Drugi semestr 4 godz. Podstawa programowa z przyrody, a zasady wdrażania projektu edukacyjnego. Praca w zespole Warsztaty Anna Karpowicz Drugi semestr 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 54 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin zróżnicowanym, interdyscyplinarne nauczanie. Podstawa programowa z biologii, a zasady wdrażania projektu edukacyjnego. Praca w zespole zróżnicowanym, interdyscyplinarne nauczanie. Warsztaty Anna Karpowicz Drugi semestr 4 godz. Podstawa programowa z chemii, a zasady wdrażania projektu edukacyjnego. Praca w zespole zróżnicowanym, interdyscyplinarne nauczanie. Warsztaty Anna Karpowicz Drugi semestr 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 55 Edukacja językowa Wiktoria Blakicka konsultant ds. języków obcych mail: wiktoria.blakicka@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 122 Marta Cichosz konsultant ds. języka angielskiego mail: marta.cichosz@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 122 Emilia Perkowska konsultant ds. języka niemieckiego mail: emilia.perkowska@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 122 Języki mniejszości narodowych Jan Karczewski doradca metodyczny ds. języka białoruskiego mail: jan.karczewski@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 127
Informator na rok szkolny 2024/2025 56 Edukacja językowa Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Ocenianie umiejętności językowych nieco inaczej Kurs doskonalący Wiktoria Blakicka Pierwszy semestr 18 godz. Jak wykorzystać wyniki egzaminu maturalnego z języka obcego w nauczaniu? Warsztaty Wiktoria Blakicka Pierwszy semestr 5 godz. Analiza i interpretacja wyników egzaminu ósmoklasisty z języka obcego Warsztaty Wiktoria Blakicka Pierwszy semestr 5 godz. Jak "odczarować" dyktando jako sposób oceniania na lekcji języka obcego Warsztaty Wiktoria Blakicka Pierwszy semestr 5 godz. Zalety i wady pracy domowej w nuczaniu języka obcego Warsztaty Wiktoria Blakicka Pierwszy semestr 5 godz. Sposoby wykorzystania memów na lekcji języka obcego Warsztaty Wiktoria Blakicka Pierwszy semestr 5 godz. Gry jako skuteczny sposób na aktywizacje uczniów na lekcji języka obcego Warsztaty Wiktoria Blakicka Pierwszy semestr 5 godz. Podejście zadaniowe, czyli uczenie się przez działanie Kurs doskonalący Wiktoria Blakicka Drugi semestr 24 godz. Jak pomysłowo uczyć słownictwa? Warsztaty Wiktoria Blakicka Drugi semestr 5 godz. Humor na lekcji języka obcego Warsztaty Wiktoria Blakicka Drugi semestr 5 godz. Jak skutecznie poprawiać błędy w wypowiedzi ustnej na lekcji języka obcego Warsztaty Wiktoria Blakicka Drugi semestr 5 godz. Jak zaplanować skutecznie powtarzanie na lekcji języka obcego Warsztaty Wiktoria Blakicka Drugi semestr 5 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 57 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Jak zastosować metodę storyline na zajęciach z najmłodszymi Warsztaty Wiktoria Blakicka Drugi semestr 5 godz. Muzyka na lekcji języka obcego, a neurodydaktyka Warsztaty Wiktoria Blakicka Drugi semestr 5 godz. O gramatyce inaczej Warsztaty Wiktoria Blakicka Drugi semestr 5 godz. Rola języka lekcyjnego i nie tylko na lekcji języka obcego Warsztaty Wiktoria Blakicka Drugi semestr 5 godz. Język angielski Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Język angielski dla nauczycieli. Poziom B2. Doskonalenie umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim z elementami metodyki wczesnego nauczania języka angielskiego Kurs doskonalący Marta Cichosz Cały rok szkolny 45 godz. Język angielski dla nauczycieli. Poziom A2..Doskonalenie umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim z elementami metodyki wczesnego nauczania języka angielskiego Kurs doskonalący Marta Cichosz Cały rok szkolny 45 godz. Skuteczna praca z uczniami ze spektrum autyzmu lub zespołem ADHD na lekcjach języka angielskiego Warsztaty Marta Cichosz Cały rok szkolny 2 godz. Wykorzystanie narzędzi sztucznej inteligencji przy tworzeniu materiałów dydaktycznych na lekcjach języka angielskiego Warsztaty Marta Cichosz Cały rok szkolny 4 godz. Wojewódzka konferencja językowa "Lingwistyka w dobie AI" Konferencja Marta Cichosz Pierwszy semestr 7 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 58 Jedyna w województwie podlaskim… MEDIOTEKA JĘZYKA NIEMIECKIEGO Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku poniedziałek-piątek 9.00-19.00 sobota 9.00-15.00
Informator na rok szkolny 2024/2025 59 Język niemiecki Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Kurs doskonalący Nauka języka niemieckiego na poziomie A1 Kurs doskonalący Emilia Perkowska Cały rok szkolny 30 godz. Metody uczenia się języka niemieckiego przyjazne współczesnemu uczniowi Kurs doskonalący Emilia Perkowska Pierwszy semestr 12 godz. Emisja głosu Warsztaty Emilia Perkowska Pierwszy semestr 3 godz. Happy learning: Strategie motywacji i sukcesu w nauczaniu języków obcych Warsztaty Emilia Perkowska Pierwszy semestr 4 godz. Wykorzystanie muzyki jako narzędzia w nauce języka niemieckiego Warsztaty Emilia Perkowska Drugi semestr 4 godz. Język niemiecki w śpiewie Warsztaty Emilia Perkowska Drugi semestr 4 godz. Wykorzystanie narzędzi sztucznej inteligencji przy tworzeniu materiałów dydaktycznych na lekcjach języka niemieckiego Warsztaty Emilia Perkowska Drugi semestr 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 60 Języki mniejszości narodowych Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Warsztat pracy nauczyciela języka białoruskiego Sieć współpracy i samokształcenia Jan Karczewski Cały rok szkolny 3 godz. Konferencja nauczycieli języka białoruskiego inaugurująca nowy rok szkolny 2024/25 Konferencja Jan Karczewski Pierwszy semestr 3 godz. 100-lecie urodzin Wasyla Bykowa Warsztaty Jan Karczewski Pierwszy semestr 3 godz. Wykorzystanie sztucznej inteligencji na zajęciach języka białoruskiego Warsztaty Jan Karczewski Pierwszy semestr 3 godz. Przygotowania do Bożego Narodzenia, tematyka świąteczna na lekcjach języka białoruskiego Warsztaty Jan Karczewski Pierwszy semestr 3 godz. Rozwijanie zdolności twórczych uczniów na lekcjach języka białoruskiego Warsztaty Jan Karczewski Pierwszy semestr 3 godz. Podsumowanie pracy w zakresie nauczania języka białoruskiego Konferencja Jan Karczewski Drugi semestr 3 godz. Lekcja otwarta języka białoruskiego z wykorzystaniem TIK Warsztaty Jan Karczewski Drugi semestr 3 godz. Popularyzacja i pomoc w adaptacji różnego typu form sprawdzania wiedzy i umiejętności znajdujących się na portalach edukacyjnych Warsztaty Jan Karczewski Drugi semestr 3 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 61 Edukacja polonistyczna Elżbieta Chrabołowska konsultant ds. edukacji polonistycznej mail: elzbieta.chrabolowska@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 120
Informator na rok szkolny 2024/2025 62 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Sieć Podlaskich Polonistów Sieć współpracy i samokształcenia Elżbieta Chrabołowska Cały rok szkolny 8 godz. (Nie) codzienny język polski... bank pomysłów metodycznych Kurs doskonalący Elżbieta Chrabołowska Pierwszy semestr 60 godz. Opowiadanie twórcze w szkolnej dydaktyce i na egzaminie ósmoklasisty Warsztaty Elżbieta Chrabołowska Pierwszy semestr 3 godz. Dramatycznie na polskim... metoda dramy w praktyce Warsztaty Elżbieta Chrabołowska Pierwszy semestr 2 godz. Jak skracać, parafrazować i uogólniać wypowiedź? O streszczeniu na lekcjach j. polskiego i na egzaminie Warsztaty Elżbieta Chrabołowska Pierwszy semestr 3 godz. Metody pracy z uczniem zdolnym na lekcjach języka polskiego Warsztaty Elżbieta Chrabołowska Pierwszy semestr 3 godz. Elementy arteterapii na lekcjach języka polskiego Warsztaty Elżbieta Chrabołowska Pierwszy semestr 3 godz. Wypowiedź argumentacyjna na lekcjach języka polskiego i na egzaminie ósmoklasisty Warsztaty Elżbieta Chrabołowska Pierwszy semestr 3 godz. E- polski, czyli e-materiały w pracy polonisty Warsztaty Elżbieta Chrabołowska Pierwszy semestr 2 godz. Ewaluacja na języku polskim czyli metody uruchamiania samooceny i uzyskiwania informacji zwrotnej od uczniów Warsztaty Elżbieta Chrabołowska Pierwszy semestr 3 godz. Podstawy metodyki nauczania języka polskiego jako obcego - przykłady praktycznych rozwiązań i pomocy dydaktycznych Kurs doskonalący Elżbieta Chrabołowska Drugi semestr 40 godz. Jak uczniowie uczą się od siebie? - czyli tutoring rówieśniczy w edukacji i na lekcjach języka polskiego Warsztaty Elżbieta Chrabołowska Drugi semestr 3 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 63 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Nauczanie problemowe w edukacji polonistycznej Warsztaty Elżbieta Chrabołowska Drugi semestr 3 godz. Zadbać o dobrostan ucznia? Interkulturowe i interdyscyplinarne zadania na lekcjach języka polskiego Warsztaty Elżbieta Chrabołowska Drugi semestr 2 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 64
Informator na rok szkolny 2024/2025 65 Wychowanie przedszkolne. Edukacja wczesnoszkolna Renata Garbaczewska doradca metodyczny ds. wychowania przedszkolnego mail: renata.woroniecka@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 127 Jadwiga Piotrowska konsultant ds. edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej mail: jadwiga.piotrowska@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 123
Informator na rok szkolny 2024/2025 66
Informator na rok szkolny 2024/2025 67 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Jak zmierzyć się z trudną sytuacją w relacjach rodzic, nauczyciel, dziecko Szkolenie członków rady pedagogicznej Renata Garbaczewska Cały rok szkolny 4 godz. Edukacja włączająca, jako edukacja dostępna dla każdego Szkolenie członków rady pedagogicznej Jadwiga Piotrowska Cały rok szkolny 2 godz. Jak oderwać dziecko od monitora oraz bezpieczeństwo w korzystaniu z Internetu Szkolenie członków rady pedagogicznej Jadwiga Piotrowska Cały rok szkolny 2 godz. Dookoła przedszkola Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli wychowania przedszkolnego Renata Garbaczewska Cały rok szkolny 4 godz. W poszukiwaniu kreatywności i innowacyjności w pracy nauczyciela Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej Jadwiga Piotrowska Cały rok szkolny 2 godz. Terapia ręki - szkolenie dwustopniowe Kurs komercyjny Katarzyna Gosk Pierwszy semestr 20 godz. Edukacja przez ruch - EPR Doroty Dziamskiej - kurs podstawowy Kurs komercyjny Katarzyna Gosk Pierwszy semestr 10 godz. Niezbędnik kształcenia mowy i myślenia Konferencja Ryszard Chodyniecki, Katarzyna Gosk, Jadwiga Piotrowska Pierwszy semestr 6 godz. "Teatr? Tak, byłam/em" warsztaty teatralne dla nauczycieli Kurs doskonalący Jadwiga Piotrowska, Patryk Ołdziejewski Pierwszy semestr 21 godz. Wykorzystanie elementów SI w pracy nauczyciela Lekcja otwarta Renata Garbaczewska Pierwszy semestr 2 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 68 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Akademia Prawa Oświatowego dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego Warsztaty Renata Garbaczewska Pierwszy semestr 4 godz. Daj się zagiąć- origami dla małych rąk Warsztaty Renata Garbaczewska Pierwszy semestr 4 godz. Dziecko z autyzmem w przedszkolu Warsztaty Renata Garbaczewska Pierwszy semestr 4 godz. Pomysły na kreatywną i radosną lekcję. Zajęcia muzyczne z użyciem TIK Warsztaty Ryszard Chodyniecki Pierwszy semestr 4 godz. „Kolorowe kontynenty” - propozycje pracy z wykorzystaniem materiałów podstawowych i rozszerzających w zakresie wychowania kosmicznego według M. Montessori Warsztaty Katarzyna Gosk Pierwszy semestr 4 godz. „Lądy i wody – jakie kryją w sobie tajemnice?” - propozycje pracy z wykorzystaniem materiałów podstawowych i rozszerzających w zakresie wychowania kosmicznego według M. Montessori Warsztaty Katarzyna Gosk Pierwszy semestr 4 godz. Inspiracje do wypowiedzi pisemnych w klasach I-III. Ćwiczenia redakcyjne Warsztaty Jadwiga Piotrowska Cały rok szkolny 4 godz. "Jak z bajki" - projekt i warsztaty tworzenia zimowych bajek Warsztaty Jadwiga Piotrowska Cały rok szkolny 4 godz. Jak zmierzyć się z trudną sytuacją w relacjach rodzic, nauczyciel, dziecko. Warsztaty Renata Garbaczewska Pierwszy semestr 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 69 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Escape room w lesie – zajęcia outdoorowe Warsztaty Jadwiga Piotrowska Pierwszy semestr 4 godz. Wstępna diagnoza i budowanie zespołu przedszkolno-klasowego Warsztaty Jadwiga Piotrowska Cały rok szkolny 4 godz. Mistrz zapamiętywania- trening koncentracji uwagi i pamięci Warsztaty Renata Garbaczewska Pierwszy semestr 4 godz. Awans zawodowy - krok po kroku Warsztaty Jadwiga Piotrowska Pierwszy semestr 4 godz. Jak oderwać dziecko od monitora oraz bezpieczeństwo w korzystaniu z Internetu Warsztaty Jadwiga Piotrowska Cały rok szkolny 4 godz. Innowacyjne gry edukacyjne rozwijające mowę i myślenie Warsztaty Jadwiga Piotrowska Cały rok szkolny 3 godz. Jak radzić sobie z dzieckiem agresywnym w szkole i przedszkolu Warsztaty Jadwiga Piotrowska Cały rok szkolny 4 godz. Jak zniwelować trudne emocje dzieci w wieku szkolno-przedszkolnym za pomocą bajek terapeutycznych Warsztaty Jadwiga Piotrowska Cały rok szkolny 4 godz. Kreatywne rozwijanie kompetencji matematycznych w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej Warsztaty Jadwiga Piotrowska Cały rok szkolny 4 godz. Opiekun stażu i mentor - zadania i obowiązki Warsztaty Jadwiga Piotrowska Cały rok szkolny 3 godz. Trudne rozmowy z rodzicami, budowanie prawidłowych relacji nauczyciel-rodzic oraz Warsztaty Jadwiga Piotrowska Cały rok szkolny 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 70 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin pomysły na zebrania w pierwszym etapie kształcenia Zabawy inspirujące w tworzeniu wyszukanych świąt kalendarzowych Warsztaty Jadwiga Piotrowska Cały rok szkolny 4 godz. II Podlaski Kongres Montessori Konferencja Katarzyna Gosk, Agnieszka Dzierka, Mariola Kondracka Drugi semestr 3 godz. Afazja – praca z dzieckiem afatycznym w przedszkolu i szkole ogólnodostępnej Kurs komercyjny Ryszard Chodyniecki Drugi semestr 6 godz. Symultaniczno-sekwencyjna nauka czytania® Warsztaty Katarzyna Gosk Drugi semestr 5 godz. Dziecko z ADHD w przedszkolu i szkole Warsztaty Renata Garbaczewska Drugi semestr 4 godz. Przeciwdziałanie agresji u dzieci w wieku przedszkolnym poprzez zabawy grupowe i działania nauczyciela. Warsztaty Renata Garbaczewska Drugi semestr 4 godz. „Podróż do wnętrza Ziemi” - propozycje pracy z wykorzystaniem materiałów podstawowych i rozszerzających w zakresie wychowania kosmicznego według M. Montessori Warsztaty Katarzyna Gosk Drugi semestr 4 godz. „Dzieci Ziemi i ich domy” - propozycje pracy z wykorzystaniem materiałów podstawowych i rozszerzających w zakresie wychowania kosmicznego według M. Montessori Warsztaty Katarzyna Gosk Drugi semestr 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 71 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin "Chodźmy do lasu"-jak zorganizować zajęcia dydaktyczne w lesie Warsztaty Renata Garbaczewska, Urszula Badura Drugi semestr 6 godz. Terapia przez taniec i ruch Warsztaty Renata Garbaczewska Drugi semestr 4 godz. Kierowanie zachowaniem podczas zajęć czyli przeciwdziałanie problemom w przedszkolu i szkole w klasach 1-3 Warsztaty Renata Garbaczewska Drugi semestr 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 72
Informator na rok szkolny 2024/2025 73 Edukacja zawodowa Ryszard Kuliński konsultant ds. szkolnictwa zawodowego mail: ryszard.kulinski@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 110
Informator na rok szkolny 2024/2025 74 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności Projekt edukacyjny Ryszard Chodyniecki 2023 - 2026 100 godz. Wyposażenie dydaktyczne i innowacje pedagogiczne w kształceniu zawodowym Konferencja Ryszard Kuliński Pierwszy semestr 5 godz. Edukacja Normalizacyjna w szkołach branżowych i technikach Warsztaty Ryszard Chodyniecki Pierwszy semestr 1,5 godz. Opracowanie rozkładu materiału do nauczanego przedmiotu zawodowego Warsztaty Ryszard Kuliński Pierwszy semestr 4 godz. Ocenianie na przedmiotach zawodowych teoretycznych i praktycznych Warsztaty Ryszard Kuliński Pierwszy semestr 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 75 Informatyka i technologia informacyjna Katarzyna Gagan konsultant ds. informatyki mail: katarzyna.gagan@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 102 Anna Krawczuk konsultant ds. technologii informacyjno-komunikacyjnej i edukacji zdalnej mail: anna.krawczuk@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 102
Informator na rok szkolny 2024/2025 76 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Robot Photon - jak wykorzystać w przedszkolu/ szkole Szkolenie członków rady pedagogicznej Katarzyna Gagan Cały rok szkolny 4 godz. Drukarki 3 D w szkole Szkolenie członków rady pedagogicznej Katarzyna Gagan, Anna Krawczuk Cały rok szkolny 3 godz. Photon - sztuczna inteligencja Szkolenie członków rady pedagogicznej Katarzyna Gagan, Anna Krawczuk Cały rok szkolny 3 godz. Bezpieczne poruszanie się w sieci oraz krytyczna analiza informacji dostępnych w Internecie Szkolenie członków rady pedagogicznej Anna Krawczuk Cały rok szkolny 2 godz. Dezinformacja w sieci – krytyczna analiza informacji dostępnych w Internecie Szkolenie członków rady pedagogicznej Anna Krawczuk 2024-11-19 2 godz. Zasoby Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej jako wsparcie nauczycieli i uczniów Szkolenie członków rady pedagogicznej Anna Krawczuk, Katarzyna Gagan Cały rok szkolny 3 godz. "Aktywna tablica" - międzyszkolna sieć współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu Sieć współpracy i samokształcenia Katarzyna Gagan, Anna Krawczuk Cały rok szkolny 4 godz. Cyberbezpieczeństwo Konferencja Anna Krawczuk, Katarzyna Gagan Pierwszy semestr 6 godz. Arkusz kalkulacyjny Excel w pracy nauczyciela Kurs doskonalący Katarzyna Gagan Pierwszy semestr 30 godz. Programowanie w języku Python- poziom podstawowy Kurs doskonalący Katarzyna Gagan Pierwszy semestr 30 godz. Programowanie w języku Python - poziom średniozaawansowany Kurs doskonalący Katarzyna Gagan Pierwszy semestr 30 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 77 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Programowanie w języku Scratch Kurs doskonalący Katarzyna Gagan Pierwszy semestr 20 godz. Microsoft 365 - administracja Warsztaty Katarzyna Gagan Pierwszy semestr 6 godz. Programowanie dla najmłodszych w środowisku Scratch Junior Warsztaty Katarzyna Gagan Pierwszy semestr 3 godz. Grywalizacja w edukacji Kurs doskonalący Anna Krawczuk Pierwszy semestr 30 godz. Projektowanie modeli 3D w programie Tinkercad Warsztaty Anna Krawczuk, Katarzyna Gagan Pierwszy semestr 4 godz. Przystań w sieci. Jak wspierać uczniów w bezpiecznym korzystaniu z internetu? Warsztaty Anna Krawczuk Pierwszy semestr 4 godz. Krytyczne podejście do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych Warsztaty Anna Krawczuk Pierwszy semestr 4 godz. Zasoby Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej jako wsparcie nauczycieli i uczniów Warsztaty Anna Krawczuk Pierwszy semestr 4 godz. Zestawy narzędzi edukacyjnych dostępne na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej jako wsparcie nauczycieli w rozwijaniu kompetencji kluczowych uczniów Warsztaty Anna Krawczuk Pierwszy semestr 4 godz. Minecraft. Graj i ucz się - poziom podstawowy Warsztaty Katarzyna Gagan Pierwszy semestr 4 godz. Obsługa mikrokontrolerów i zastosowanie w pracy nauczyciela Warsztaty Katarzyna Gagan Pierwszy semestr 6 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 78 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Sztuczna inteligencja w szkole - AI dla nauczycieli Warsztaty Katarzyna Gagan Pierwszy semestr 4 godz. Windows 11 - administracja systemu Warsztaty Katarzyna Gagan Pierwszy semestr 8 godz. Programowanie w języku C++ Kurs doskonalący Katarzyna Gagan Drugi semestr 30 godz. Robot Photon - wprowadzenie w świat nowoczesnych technologii Warsztaty Katarzyna Gagan Drugi semestr 4 godz. VR, czyli wirtualny świat na lekcjach Warsztaty Katarzyna Gagan Drugi semestr 4 godz. Minecraft. Graj i ucz się - poziom średniozaawansowany Warsztaty Katarzyna Gagan Drugi semestr 4 godz. Wprowadzenie do platform No code/Low code na podstawie Power Platform Warsztaty Katarzyna Gagan Drugi semestr 3 godz. Z Robotem Photon przez kręte ścieżki edukacji włączającej Warsztaty Anna Krawczuk, Katarzyna Gagan Drugi semestr 4 godz. Narzędzia multimedialne i informatyczne w pracy nauczyciela ubiegającego się o awans zawodowy Kurs doskonalący Anna Krawczuk Drugi semestr 30 godz. Co potrafi sztuczna inteligencja - aplikacje oparte o AI Warsztaty Anna Krawczuk Drugi semestr 4 godz. Cyfrowa higiena - jak zachować równowagę między aktywnościami online i offline? Warsztaty Anna Krawczuk Drugi semestr 4 godz. Padlet i Wakelet – jak wykorzystać wirtualną tablicę na lekcji? Warsztaty Anna Krawczuk Drugi semestr 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 79 Religia Joanna Szydłowska konsultant ds. nauczania religii rzymskokatolickiej mail: joanna.szydlowska@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 119 Barbara Uścinowicz konsultant ds. nauczania religii prawosławnej mail: barbara.uscinowicz@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 127 rzymskokatolicka prawosławna
Informator na rok szkolny 2024/2025 80 Religia rzymskokatolicka Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Sieć wizytatorów religii rzymskokatolickiej. Sieć współpracy i samokształcenia Joanna Szydłowska Cały rok szkolny 14 godz. Jak pracować w oparciu o materiały katechetyczne "Na spotkanie z Panem Jezusem?" cz. 1 Warsztaty Joanna Szydłowska Pierwszy semestr 4 godz. Jak pracować w oparciu o materiały katechetyczne "Na spotkanie z Panem Jezusem?" cz. 2 Warsztaty Joanna Szydłowska Pierwszy semestr 4 godz. Moc jest we mnie-nauczyciel bez syndromu oszusta Warsztaty Joanna Szydłowska Pierwszy semestr 2 godz. Motywowanie ucznia do działania metodą coachingu. Warsztaty Joanna Szydłowska Pierwszy semestr 4 godz. Szkolenia dekanalne - I semestr. Warsztaty Joanna Szydłowska Pierwszy semestr 28 godz. Metafora jako skuteczna metoda nauczania. Warsztaty Joanna Szydłowska Pierwszy semestr 4 godz. Kreatywne karty rozwijające Warsztaty Joanna Szydłowska Drugi semestr 4 godz. Szkolenia dekanalne -II semestr Warsztaty Joanna Szydłowska Drugi semestr 28 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 81 Religia prawosławna Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Religia w szkołach i przedszkolach - zasady organizacji, podstawy prawne Szkolenie członków rady pedagogicznej Barbara Uścinowicz Cały rok szkolny 2 godz. Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli religii prawosławnej Sieć współpracy i samokształcenia Barbara Uścinowicz Cały rok szkolny 10 godz. Konferencja inaugurująca szkolny rok katechetyczny 2024/25 Konferencja Barbara Uścinowicz Pierwszy semestr 3 godz. Jak poprawnie metodycznie wykorzystywać narzędzia i materiały dostępne w Internecie? Lekcja otwarta Barbara Uścinowicz Pierwszy semestr 3 godz. ABC nauczyciela religii prawosławnej Warsztaty Barbara Uścinowicz Pierwszy semestr 4 godz. Konferencja podsumowująca nauczanie religii w roku szkolnym 2024/25 Konferencja Barbara Uścinowicz Drugi semestr 3 godz. Turniej Czytania Tekstów Cerkiewnosłowiańskich - etap rejonowy Białystok Konkurs Barbara Uścinowicz Drugi semestr 4 godz. Turniej Czytania Tekstów Cerkiewnosłowiańskich - etap centralny Konkurs Barbara Uścinowicz Drugi semestr 4 godz. Awans zawodowy - sprawozdanie, prezentacja przed komisją Warsztaty Barbara Uścinowicz Drugi semestr 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 82
Informator na rok szkolny 2024/2025 83 Wychowanie fizyczne Urszula Badura doradca metodyczny ds. wychowania fizycznego mail: urszula.badura@cen.bialystok.edu.pl ; tel. 85 732 98 67 w. 127
Informator na rok szkolny 2024/2025 84 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Fizjoprofilaktyka dla nauczycieli. Jak dbać o ciało i kształtować zachowania służące zdrowiu Kurs doskonalący Magdalena Kraszewska Cały rok szkolny 15 godz. Lekcja otwarta - pomysł na zajęcia- klasy 1-3. Lekcja otwarta Urszula Badura Pierwszy semestr 2 godz. Lekcja otwarta. Pokonywanie przeszkód terenowych Lekcja otwarta Urszula Badura Pierwszy semestr 2 godz. Elementy gimnastyki korekcyjnej na lekcji wychowana fizycznego w klasach 4-8: plecy okrągłe Warsztaty Urszula Badura Pierwszy semestr 4 godz. Rugby Tag. Podstawy gry Warsztaty Urszula Badura Pierwszy semestr 4 godz. "Chodźmy do lasu". Jak zorganizować zajęcia w lesie Warsztaty Urszula Badura Drugi semestr 8 godz. Elementy gimnastyki korekcyjnej na lekcji wychowana fizycznego w klasach 4-8: stopy płasko-koślawe Warsztaty Urszula Badura Drugi semestr 4 godz. Realizacja podstawy programowej z WF. Nowe rozporządzenie z dnia 28.08. 2023r- Sportowe talenty Warsztaty Urszula Badura Drugi semestr 2 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 85 Wychowanie, profilaktyka, pomoc psychologiczno-pedagogiczna Grażyna Łaniewska konsultant ds. wychowania i profilaktyki mail: grazyna.laniewska@cen.bialystok.edu.pl ; tel. 85 732 98 67 w. 121 Anna Karpowicz konsultant ds. edukacji przyrodniczej i pomocy psychologiczno-pedagogicznej mail: anna.karpowicz@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 119
Informator na rok szkolny 2024/2025 86 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Budowanie strategii pracy z dziećmi z zaburzeniami zachowania w środowisku szkolnym i rodzinnym. Szkolenie członków rady pedagogicznej Grażyna Łaniewska Cały rok szkolny 3 godz. Co robić wobec prowokacyjnych, trudnych zachowań ucznia. Szkolenie członków rady pedagogicznej Grażyna Łaniewska Cały rok szkolny 3 godz. Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach wychowawczych Szkolenie członków rady pedagogicznej Grażyna Łaniewska Cały rok szkolny 3 godz. Szkolna interwencja profilaktyczna wobec ucznia eksperymentującego ze środkami psychoaktywnymi Szkolenie członków rady pedagogicznej Grażyna Łaniewska Cały rok szkolny 2 godz. Sieć Współpracy i Samokształcenia Refleksyjnych i Kreatywnych Nauczycieli, Wychowawców ZATROSKANI O WYCHOWANIE Sieć współpracy i samokształcenia Grażyna Łaniewska Cały rok szkolny 3 godz. Dyscyplina w klasie Kurs komercyjny Grażyna Łaniewska Pierwszy semestr 9 godz. Grupa I on-line - Opracowanie i modyfikacja Indywidualnego Programu Edukacyjno - Terapeutycznego w modelu Edukacji Włączającej. Zadania Zespołu ds. pomocy psychologiczno - pedagogicznej. Warsztaty Anna Karpowicz Pierwszy semestr 3 godz. Grupa II stacjonarna - Opracowanie i modyfikacja Indywidualnego Programu Edukacyjno - Terapeutycznego w modelu Edukacji Włączającej. Zadania Zespołu ds. pomocy psychologiczno - pedagogicznej. Warsztaty Anna Karpowicz Pierwszy semestr 4 godz. Szkolna interwencja profilaktyczna wobec ucznia eksperymentującego ze środkami psychoaktywnymi Kurs doskonalący Grażyna Łaniewska Pierwszy semestr 18 godz. Dyscyplina w klasie Kurs komercyjny Grażyna Łaniewska Pierwszy semestr 9 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 87 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Na dobry początek - wrześniowy warsztat refleksyjnego nauczyciela/wychowawcy. Warsztaty Grażyna Łaniewska Pierwszy semestr 3 godz. Reguły, zasady wystawiania ocen w procesie nauczania i wychowania. Warsztaty Grażyna Łaniewska Pierwszy semestr 4 godz. Właściwa organizacja zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie, formą wspierania procesu wychowania. Warsztaty Grażyna Łaniewska Pierwszy semestr 2 godz. Ochrona małoletnich w placówce oświatowej Warsztaty Grażyna Łaniewska Pierwszy semestr 3 godz. Jak prowadzić spotkania, rozmowy z rodzicami o edukacji włączającej Warsztaty Grażyna Łaniewska Pierwszy semestr 4 godz. Słowa, które pomagają w wychowaniu Warsztaty Grażyna Łaniewska Pierwszy semestr 4 godz. Jak wspierać dzieci i młodzież w obliczu kryzysu Warsztaty Grażyna Łaniewska 2024-11-05 4 godz. Rozbudzanie motywacji uczniów do nauki i zmiany zachowania Warsztaty Grażyna Łaniewska 2024-11-07 4 godz. Kiedy i jak wyznaczać granice w wychowaniu dzieci i młodzieży. Warsztaty Grażyna Łaniewska Pierwszy semestr 4 godz. (Nie) trudne rozmowy z dziećmi i młodzieżą o śmierci Warsztaty Grażyna Łaniewska Pierwszy semestr 4 godz. (Nie) trudne rozmowy z rodzicami ucznia/ów. Warsztaty Grażyna Łaniewska Pierwszy semestr 12 godz. Słowa, które utrudniają rozwój dzieci i młodzieży. Warsztaty Grażyna Łaniewska Pierwszy semestr 4 godz. Spotkanie nauczyciela z rodzicami ucznia/ów - o czym warto wiedzieć i co robić Warsztaty Grażyna Łaniewska Pierwszy semestr 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 88 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Budowanie strategii pracy z dziećmi z zaburzeniami zachowania w środowisku szkolnym i rodzinnym. Warsztaty Grażyna Łaniewska Pierwszy semestr 4 godz. Czy to jest smutek czy to jest depresja? Warsztaty Grażyna Łaniewska Pierwszy semestr 4 godz. (Samo)pomoc na stres. Warsztaty Grażyna Łaniewska Pierwszy semestr 4 godz. Grupa I online. WOPFU - Ocena efektywności udzielanej pomocy psychologiczno - pedagogicznej w modelu Edukacji Włączajacej. Diagnoza funkcjonalna. Warsztaty Anna Karpowicz Drugi semestr 4 godz. Grupa II stacjonarna WOPFU - Ocena efektywności udzielanej pomocy psychologiczno - pedagogicznej w modelu Edukacji Włączającej. Diagnoza funkcjonalna. Warsztaty Anna Karpowicz Drugi semestr 4 godz. Motywowanie uczniów do nauki i zmiany w zachowaniu Kurs komercyjny Grażyna Łaniewska Drugi semestr 8 godz. Nastolatek na rozdrożu - co robić a czego nie robić. Kurs doskonalący Grażyna Łaniewska Drugi semestr 16 godz. Trening kontroli złości Kurs doskonalący Grażyna Łaniewska Drugi semestr 16 godz. Co i jak robić wobec prowokacyjnych, trudnych zachowań ucznia. Warsztaty Grażyna Łaniewska Drugi semestr 4 godz. Jak (nie) rozmawiać z dzieckiem o seksualności Warsztaty Grażyna Łaniewska Drugi semestr 4 godz. Konstruktywne działania nauczyciela wobec trudnych zachowań ucznia. Warsztaty Grażyna Łaniewska Drugi semestr 4 godz. Wspieranie siły i odporności psychicznej dzieci i młodzieży Warsztaty Grażyna Łaniewska Drugi semestr 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 89 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin (Nie) wolni od złości. Warsztaty Grażyna Łaniewska Drugi semestr 4 godz. Co robić i czego nie robić wobec fobii, lęków dzieci i młodzieży Warsztaty Grażyna Łaniewska Drugi semestr 4 godz. Gdy boli życie - samobójstwa dzieci i młodzieży. Warsztaty Grażyna Łaniewska Drugi semestr 4 godz. Co robić i czego nie robić, gdy dziecko przeżywa silne uczucia, emocje. Warsztaty Grażyna Łaniewska Drugi semestr 4 godz. Jak wspierać uczniów w obliczu śmierci samobójczej Warsztaty Grażyna Łaniewska Drugi semestr 4 godz. Konstruktywne działania wobec złości i agresji ucznia. Warsztaty Grażyna Łaniewska Drugi semestr 4 godz. Nie każda pochwała dobrze działa Warsztaty Grażyna Łaniewska Drugi semestr 4 godz. Warsztat (po)mocy na ścieżce wychowania Warsztaty Grażyna Łaniewska Drugi semestr 4 godz. Wylogować się do życia. Warsztaty Grażyna Łaniewska Drugi semestr 4 godz. Zauważ, działaj, gdy dziecko jest krzywdzone przez dorosłych. Warsztaty Grażyna Łaniewska Drugi semestr 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 90
Informator na rok szkolny 2024/2025 91 Kształcenie specjalne i integracyjne Andrzej Cwaliński doradca metodyczny ds. kształcenia specjalnego mail: andrzej.cwalinski@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 127
Informator na rok szkolny 2024/2025 92 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Dziecko i uczeń z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego - sieć współpracy nauczycieli Sieć współpracy i samokształcenia Andrzej Cwaliński Cały rok szkolny 8 godz. Alternatywne i wspomagające metody komunikacji – konstruowanie pomocy komunikacyjnych i metodyka wdrażania ich w codzienne życie osób z trudnościami w porozumiewaniu się Szkolenie członków rady pedagogicznej Andrzej Cwaliński Cały rok szkolny 4 godz. Autyzm od wewnątrz – wspieranie rozwoju i funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu (ASD) Szkolenie członków rady pedagogicznej Andrzej Cwaliński Cały rok szkolny 4 godz. Dostosowanie organizacji kształcenia, warunków nauki i wymagań edukacyjnych dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego Szkolenie członków rady pedagogicznej Andrzej Cwaliński Cały rok szkolny 4 godz. Edukacja włączająca – efektywna praca w klasie zróżnicowanej z uwzględnieniem uczniów z doświadczeniem migracji Szkolenie członków rady pedagogicznej Andrzej Cwaliński Cały rok szkolny 4 godz. Edukacja włączająca – efektywna praca w klasie zróżnicowanej z uwzględnieniem uczniów z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnością sprzężoną Szkolenie członków rady pedagogicznej Andrzej Cwaliński Cały rok szkolny 4 godz. Edukacja włączająca – efektywna praca w klasie zróżnicowanej z uwzględnieniem uczniów ze spektrum autyzmu Szkolenie członków rady pedagogicznej Andrzej Cwaliński Cały rok szkolny 4 godz. Jak radzić sobie z zachowaniami trudnymi u dzieci i uczniów z niepełnosprawnościa intelektualną? Szkolenie członków rady pedagogicznej Andrzej Cwaliński Cały rok szkolny 4 godz. Rozwijanie zachowań deficytowych u dzieci i uczniów z niepełnosprawnością intelektualną Szkolenie członków rady pedagogicznej Andrzej Cwaliński Cały rok szkolny 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 93 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Uczeń z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego na zajęciach rewalidacyjnych i edukacyjnych Szkolenie członków rady pedagogicznej Andrzej Cwaliński Cały rok szkolny 4 godz. Dziecko ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością intelektualną w rzeczywistości szkolnej Szkolenie członków rady pedagogicznej Elżbieta Chrabołowska Cały rok szkolny 3 godz. Uczeń ze spektrum autyzmu w rzeczywistości szkolnej - teoria i praktyka Kurs doskonalący Elżbieta Chrabołowska, Andrzej Cwaliński Pierwszy semestr 50 godz. AAC w przedszkolu i szkole – III ogólnopolska konferencja metodyczna Konferencja Andrzej Cwaliński Pierwszy semestr 8 godz. Jak poprowadzić atrakcyjne zajęcia rewalidacji? Rozwój, terapia przez muzykę Warsztaty Ryszard Chodyniecki Pierwszy semestr 4 godz. Alternatywne i wspomagające metody komunikacji – konstruowanie pomocy komunikacyjnych i metodyka wdrażania ich w codzienne życie osób z trudnościami w porozumiewaniu się Warsztaty Andrzej Cwaliński Pierwszy semestr 4 godz. Wykorzystanie wysokich technologii w terapii i edukacji osób z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego Warsztaty Andrzej Cwaliński Pierwszy semestr 4 godz. Dostosowanie organizacji kształcenia, warunków nauki i wymagań edukacyjnych dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego Warsztaty Andrzej Cwaliński Pierwszy semestr 4 godz. Edukacja włączająca - efektywna praca z dziećmi i uczniami ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi Warsztaty Andrzej Cwaliński Pierwszy semestr 4 godz. Zajęcia rozwijające komunikowanie się z wykorzystaniem AAC Lekcja otwarta Andrzej Cwaliński Drugi semestr 2 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 94 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Jak pracować z uczniami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu nie tylko na lekcjach języka polskiego? Warsztaty Elżbieta Chrabołowska Drugi semestr 4 godz. Rozwijanie zachowań deficytowych u dzieci i uczniów z niepełnosprawnością intelektualną Warsztaty Andrzej Cwaliński Drugi semestr 4 godz. Autyzm od wewnątrz – wspieranie rozwoju i funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu (ASD) Warsztaty Andrzej Cwaliński Drugi semestr 4 godz. Jak radzić sobie z zachowaniami trudnymi u dzieci i uczniów z niepełnosprawnością intelektualną? Warsztaty Andrzej Cwaliński Drugi semestr 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 95 Rozwój osobisty i zawodowy nauczyciela
Informator na rok szkolny 2024/2025 96
Informator na rok szkolny 2024/2025 97 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Edukacja to komunikacja, edukacja to relacja..., czyli ABC dydaktyki i wychowania Szkolenie członków rady pedagogicznej Elżbieta Chrabołowska Cały rok szkolny 3 godz. Kreatywni, bo zmotywowani... garść pomysłów na aktywizację ucznia Szkolenie członków rady pedagogicznej Elżbieta Chrabołowska Cały rok szkolny 3 godz. Kształcenie kompetencji kluczowych u uczniów, czyli jak edukować do przyszłości Szkolenie członków rady pedagogicznej Elżbieta Chrabołowska Cały rok szkolny 3 godz. O motywacji w edukacji, czyli jak motywować uczniów do pracy Szkolenie członków rady pedagogicznej Elżbieta Chrabołowska Cały rok szkolny 3 godz. Blaski i cienie współpracy z rodzicami Szkolenie członków rady pedagogicznej Marzena Ciruk Cały rok szkolny 4 godz. Dostosowanie wymagań edukacyjnych do potrzeb i możliwości uczniów ze SPE. Rodzaje dostosowań w pomocy psychologiczno - pedagogicznej. Szkolenie członków rady pedagogicznej Anna Karpowicz Cały rok szkolny 3 godz. Moje talenty w służbie innym - nie daj się syndromowi oszusta Szkolenie członków rady pedagogicznej Joanna Szydłowska Cały rok szkolny 2 godz. Kompetencje kluczowe w praktyce szkolnej Kurs doskonalący Elżbieta Chrabołowska Pierwszy semestr 25 godz. Pierwsza pomoc w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia Warsztaty Ryszard Chodyniecki Pierwszy semestr 2,5 godz. ABC Erasmusa. Jak rozpocząć przygodę z Erasmusem? Warsztaty Marzena Ciruk Pierwszy semestr 3 godz. Dobrostan nauczyciela. Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu? Warsztaty Marzena Ciruk Pierwszy semestr 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 98 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Coś się kończy a coś się zaczyna - warsztat refleksyjnego nauczyciela/wychowawcy Warsztaty Grażyna Łaniewska Pierwszy semestr 3 godz. Jak uczyć uczniów współpracy na lekcjach matematyki (i nie tylko...) – wybrane metody i technik Warsztaty Hanna Mąka Pierwszy semestr 4 godz. Cyberbezpieczeństwo w szkole Warsztaty Ryszard Chodyniecki Drugi semestr 3 godz. Awans zawodowy nauczyciela Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Awans zawodowy nauczyciela początkującego Warsztaty Anna Krawczuk Pierwszy semestr 4 godz. Mentor - rola i zadania w procesie awansu zawodowego Warsztaty Anna Krawczuk Pierwszy semestr 4 godz. Nauczyciel na ścieżce awansu zawodowego Warsztaty Anna Krawczuk Pierwszy semestr 4 godz. Narzędzia multimedialne i informatyczne w pracy nauczyciela ubiegającego się o awans zawodowy Kurs doskonalący Anna Krawczuk Drugi semestr 30 godz. Procedura awansu zawodowego nauczyciela rozpoczynającego pracę w szkole na stopień nauczyciela mianowanego Warsztaty Ryszard Kuliński Pierwszy semestr 4 godz. Realizacja planu rozwoju zawodowego przez nauczyciela kontraktowego w kontekście spełnienia wymagań kwalifikacyjnych Warsztaty Ryszard Kuliński Pierwszy semestr 4 godz. Awans zawodowy nauczyciela wychowania przedszkolnego i Warsztaty Jadwiga Piotrowska Cały rok szkolny 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 99 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin edukacji wczesnoszkolnej - krok po kroku Opiekun stażu i mentor nauczyciela wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej - zadania i obowiązki Warsztaty Jadwiga Piotrowska Cały rok szkolny 3 godz. Awans zawodowy nauczyciela bibliotekarza Warsztaty Olga Topolewska Cały rok szkolny 4 godz Awans zawodowy nauczyciela religii prawosławnej - sprawozdanie, prezentacja przed komisją Warsztaty Barbara Uścinowicz Drugi semestr 4 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 100
Informator na rok szkolny 2024/2025 101 Biblioteki szkolne i promocja czytelnictwa Olga Topolewska konsultant ds. bibliotek szkolnych i informacji pedagogicznej mail: olga.topolewska@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 103 Magdalena Kraszewska konsultant ds. edukacji artystycznej i promocji czytelnictwa mail: magdalena.kraszewska@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 103 Nauczyciele bibliotekarze Biblioteki Pedagogicznej CEN w Białymstoku mail: biblioteka@cen.bialystok.edu.pl; tel. 85 732 98 67 w. 129 lub 131 biblioteki szkolne promocja czytelnictwa
Informator na rok szkolny 2024/2025 102 Biblioteki szkolne Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Biblioteka szkolna na miarę czasów Sieć współpracy i samokształcenia Olga Topolewska, Magdalena Kraszewska Cały rok szkolny 10 godz. System biblioteczny MOL Sieć współpracy i samokształcenia Olga Topolewska Cały rok szkolny 10 godz. System biblioteczny EBIBLIOTEKA. Sieć współpracy i samokształcenia Olga Topolewska Cały rok szkolny 10 godz. Jak pracować z Wikipedią (i jej projektami siostrzanymi) w szkole? Szkolenie członków rady pedagogicznej Olga Topolewska Cały rok szkolny 2 godz. Inteligentne biblioteki szkolne - jak wykorzystać potencjał narzędzi AI Kurs doskonalący Magdalena Kraszewska, Olga Topolewska Cały rok szkolny 10 godz. Nagrywanie filmów i tworzenie animacji promujących książkę i czytanie Kurs doskonalący Olga Topolewska, Magdalena Kraszewska Pierwszy semestr 40 godz. Fit biblioteka. Jak w bibliotece szkolnej kształtować zachowania prozdrowotne, rozwijać sprawność fizyczną oraz nawyk aktywności ruchowej. Kurs doskonalący Magdalena Kraszewska Pierwszy semestr 15 godz. Awans zawodowy nauczyciela bibliotekarza Waesztaty Olga Topolewska Cały rok szkolny 4 godz. Co trzeba wiedzieć, aby rozpocząć pracę z Wikipedią i innymi wikiprojektami? Warsztaty Olga Topolewska Pierwszy semestr 4 godz. Edukacja prozdrowotna i ekologiczna w bibliotece szkolnej Warsztaty Olga Topolewska Pierwszy semestr 2 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 103 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin BIBLIOTEKARSKIE ABC. Cykl warsztatów nt. prac organizacyjno - technicznych Warsztaty Olga Topolewska Pierwszy semestr 3 godz. Jak sobie radzić z darmowymi zastępstwami?- inspirowanie i promowanie edukacji czytelniczej Warsztaty Olga Topolewska Pierwszy semestr 4 godz. Zintegrowana Platforma Edukacyjna: prezentacja platformy i tworzenie materiałów edukacyjnych Warsztaty Olga Topolewska Pierwszy semestr 4 godz. Ogólnopolski (Ty)Dzień Biblioterapii Akcja czytelnicza Magdalena Kraszewska Pierwszy semestr 8 godz. NPRC 2.0. Sprawozdanie z realizacji działań programu w latach 2024 -2025 Warsztaty Olga Topolewska Pierwszy semestr 2 godz. Miesiąc z biblioterapią 2025 Akcja czytelnicza Magdalena Kraszewska Drugi semestr 10 godz. Festiwal "Na pograniczu kultur" Akcja czytelnicza Magdalena Kraszewska, Olga Topolewska Drugi semestr 10 godz. Od książki do przygody. Jak zaprojektować niezapomniany escape room Kurs doskonalący Magdalena Kraszewska, Olga Topolewska Drugi semestr 30 godz. NieOCZYWISTE pomysły na pracę z czytelnikiem Kurs doskonalący Olga Topolewska, Magdalena Kraszewska Drugi semestr 20 godz. Literackie gry terenowe promujące twórców regionalnych Kurs doskonalący Olga Topolewska, Magdalena Kraszewska Drugi semestr 30 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 104 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Podlaski #1Lib1Ref Projekt edukacyjny Olga Topolewska, Magdalena Kraszewska Drugi semestr 4 godz. Prawo autorskie inaczej. Tworzenie nadruków na odzieży i gadżetów z wykorzystaniem Wikimedia Commons Warsztaty Olga Topolewska, Magdalena Kraszewska Drugi semestr 4 godz. Biblioteka jako centrum wsparcia psychicznego Warsztaty Magdalena Kraszewska Drugi semestr 4 godz. Stwórz newsletter swojej biblioteki Warsztaty Olga Topolewska Drugi semestr 4 godz. WOKÓŁ KSIĄŻKI I BIBLIOTEK. V Forum Nauczycieli Bibliotekarzy i Biblioterapeutów Konferencja Olga Topolewska, Magdalena Kraszewska Drugi semestr 5 godz. Jak zorganizować i prowadzić Klub Wiedzy w bibliotece szkolnej wykorzystując literaturę popularnonaukową Warsztaty Magdalena Kraszewska Drugi semestr 4 godz. NPRC 2.0. Realizacja programu w latach 2025 - 2026 Warsztaty Olga Topolewska Drugi semestr 2 godz. WIKIPEDIA. Jak edytować i dodawać przypisy do artykułów? Warsztaty Olga Topolewska Drugi semestr 2 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 105 Promocja czytelnictwa Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Narodowe czytanie 2024 Akcja czytelnicza Katarzyna Gosk Pierwszy semestr 3 godz. Noc bibliotek 2024 Akcja czytelnicza Katarzyna Gosk, Ewa Harasimik Pierwszy semestr 2 godz. Czytanie ma głos! Akcja czytelnicza Alicja Juszkiewicz Pierwszy semestr 5 godz. Rozczytane Podlaskie - edycja 5 Akcja czytelnicza Małgorzata Kakareko-Wiszowata Drugi semestr 50 godz. Jak zostać detektywem na szóstkę? Gra literacka/ edukacyjna Barbara Werpachowska Cały rok szkolny 2 godz. Na pomoc wieszczom - escape room Gra literacka/ edukacyjna Emilia Chojnowska, Elżbieta Korzeniecka Cały rok szkolny 2 godz. Śladami Stasia i Nel Gra literacka/ edukacyjna Ewa Harasimik Cały rok szkolny 2 godz. Uratujmy Narnię - terenowa gra literacka Gra literacka/ edukacyjna Barbara Werpachowska Cały rok szkolny 2 godz. Podróż z Małym Księciem Gra literacka/ edukacyjna Emilia Chojnowska Cały rok szkolny 2 godz. Co mówią ptaki? - otwarte zajęcia edukacyjne Otwarte zajęcia edukacyjne Małgorzata Kakareko-Wiszowata, Elzbieta Korzeniecka, Jolanta Bakier Cały rok szkolny 2 godz. Dlaczego motyle rozkładają skrzydła? - poznajemy świat motyli otwarte zajęcia edukacyjne Alicja Juszkiewicz, Emilia Chojnowska, Elżbieta Korzeniecka Cały rok szkolny 2 godz. Jak bawić się słowami ? - słowostwory i potwory zapraszają do biblioteki - otwarte zajęcia edukacyjne Otwarte zajęcia edukacyjne Emilia Chojnowska, Małgorzata Konopka Cały rok szkolny 2 godz.
Informator na rok szkolny 2024/2025 106 Nazwa Forma Organizator Termin Liczba godzin Jak książę Gedymin Biały Stok zbudował - otwarte zajęcia edukacyjne Otwarte zajęcia edukacyjne Ewa Harasimik, Barbara Werpachowska Cały rok szkolny 2 godz. Jak powstaje książka? Otwarte zajęcia edukacyjne Alicja Juszkiewicz, Elżbieta Korzeniecka, Małgorzata Kakareko-Wiszowata, Jolanta Bakier Cały rok szkolny 2 godz. Jak to z lnem było - otwarte zajęcia edukacyjne Otwarte zajęcia edukacyjne Ewa Harasimik, Alicja Juszkiewicz Cały rok szkolny 2 godz. Kopernik i gwiazdy (teatrzyk cieni)- otwarte zajęcia edukacyjne Otwarte zajęcia edukacyjne Alicja Juszkiewicz, Emilia Chojnowska Cały rok szkolny 2 godz. Koty w roli głównej Otwarte zajęcia edukacyjne Emilia Chojnowska, Ewa Harasimik Cały rok szkolny 2 godz. Mamy nowych przyjaciół. Doskonalenie kompetencji nauczycieli w pracy z doświadczeniem migracyjnym Otwarte zajęcia edukacyjne Alicja Juszkiewicz Cały rok szkolny 2 godz. Najważniejsze drzewa na Podlasiu - czy dobrze je znam? Otwarte zajęcia edukacyjne Alicja Juszkiewicz Cały rok szkolny 2 godz. Pompik i przyjaciele - otwarte zajęcia edukacyjne Otwarte zajęcia edukacyjne Alicja Juszkiewicz, Elżbieta Korzeniecka Cały rok szkolny 2 godz. Tam gdzie pieprz rośnie - z roślinami w podróż dookoła świata Otwarte zajęcia edukacyjne Emilia Chojnowska, Barbara Werpachowska Cały rok szkolny 2 godz. Woda w lesie - otwarte zajęcia edukacyjne Otwarte zajęcia edukacyjne Pedagogiczna Biblioteka Cały rok szkolny 2 godz. Zielone jak żaba - otwarte zajęcia edukacyjne oparte na wierszu Jana Brzechwy "Żaba" Otwarte zajęcia edukacyjne Małgorzata Konopka, Elżbieta Korzeniecka Cały rok szkolny 2 godz.